Reklama
z Watykanu
4
dysputa 3. raport jasnogórski 2016
Trzecia odsłona Raportu Jasnogórskiego.
[ZOBACZ WIDEO]
6-7
z Polski
9
prezentacja
10
Papież Franciszek na Czarnym Lądzie
Pod koniec listopada br. papież Franciszek odwiedzi trzy afrykańskie państwa: Kenię, Ugandę i Republikę Środkowoafrykańską. W tym ostatnim kraju Ojciec Święty pragnie zagościć, aby okazać solidarność udręczonej ludności oraz położyć kres trwającej już ok. 2,5 roku wojnie domowej.
Spotykając codziennie ludzi o bardzo różnym wykształceniu, zamożności, poglądach i sposobie postrzegania aktualnej sytuacji społeczno-politycznej, z wielką radością odkrywam, że największym pragnieniem mieszkańców Republiki Środkowoafrykańskiej jest pokój.
12-14
18-20
czarna księga prześladowań
Co roku zabijanych jest ok. 100 tys. wyznawców Chrystusa, a niemal 150 mln katolików, prawosławnych i protestantów dotykają prześladowania za wiarę.
21
w oczekiwaniu na beatyfikację polskich franciszkanów
Śmierć poniesiona za wierność Chrystusowi to odpłacenie miłością za Jego miłość. Tak ofiarę życia dwóch młodych polskich misjonarzy w Peru – o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka, poniesioną 24 lata temu, komentuje ich współbrat, franciszkanin konwentualny o. Jan Maria Szewek.
Polscy franciszkanie – o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek zostaną wyniesieni na ołtarze w sobotę, 5 grudnia w mieście Chimbote w Peru.
22-23
Rok św. Jana Pawła II - Santo subito
W „Niedzieli” na Boże Narodzenie Czytelnicy znajdą wyjątkowy prezent pod choinkę. Będzie to płyta z filmem wyreżyserowanym przez Piotra Dziubaka pt. „Santo subito”.
Kult relikwii pochodzi z czasów prześladowania chrześcijan w Rzymie. Wierni gromadzili się wówczas w katakumbach, przy grobach męczenników, aby właśnie tam sprawować Eucharystię. W ten sposób wyrażali też ważną chrześcijańską prawdę, silną duchową więź między Kościołem pielgrzymującym i tym zwycięskim, cieszącym się już chwałą Nieba.
Zauważam nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, że Jan Paweł II jest nadal żywy – w nas. Ludzie stale myślą o nim, mają pragnienie jego obecności. Z Nim czujemy się pewni, bezpieczni. Myślę, że to powód, dla którego ludzie proszą o relikwie św. Jana Pawła II, tak wysoko cenią sobie modlitwę przy nich.
25-27
temat numeru: przez Adwent do Bożego Narodzenia
W Adwencie można usłyszeć o proroctwach zapowiadających Mesjasza. Jest to jednak okres nie tyle obietnic, ile raczej ich spełnienia.
Z początkiem Adwentu rozpoczyna się w Kościele powszechnym nowy rok duszpasterski. Komisja Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski wydała właśnie materiały przeznaczone na najbliższe lata, do 2017 r.
28-29
różne
Po inauguracji obrad Sejmu RP VIII kadencji można pokusić się o parafrazę: „Przemów do narodu, a powiem ci, kim jesteś!”. Po wystąpieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy oklaski zabrzmiały ze wszystkich stron sejmowej sali obrad, co było najlepszym świadectwem akceptacji prezydenckiego orędzia
35
fakty I opinie
Ataki islamistów we Francji nasilają się tym bardziej, im bardziej ten kraj odchodzi od chrześcijańskich korzeni.
38
39
4 XII - dzień modlitw za górników i bezrobotnych
W przeddzień Barbórki ze Zbigniewem Stopą, prezesem Lubelskiego Węgla „Bogdanka” SA, o kondycji polskiego górnictwa, konieczności jego restrukturyzacji i o właściwej koncepcji funkcjonowania związków zawodowych rozmawia ks. Łukasz Jaksik
40-41
felietony
„Dziękujemy Ci, Panie, że przeprowadziłeś nas przez morze czerwone. Teraz prosimy, daj nam uprzątnąć dom ojczysty” – tak modlił się Jan Paweł II w 1991 r. w szczególnym miejscu – w katedrze warszawskiej, przed XV-wiecznym Krucyfiksem Baryczki, cudem ocalałym z Powstania Warszawskiego.
Konflikt w Syrii, wcześniejsze wydarzenia w Iraku i „arabska wiosna”, a przede wszystkim szaleńcza wojna prowadzona przez tzw. Państwo Islamskie – to przyczyna tragedii, która wydarzyła się w Paryżu, oraz wielkiego uchodźstwa z regionów dotkniętych skutkami wojny i prześladowań
Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz zaprosił wszystkich europosłów i pracowników naszej izby do sali plenarnej w Brukseli. O godz. 15 odbyła się krótka, ok. 15-minutowa, smutna uroczystość. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć mieszkańców Paryża, którzy zginęli podczas terrorystycznego ataku.
Mariusz Kamiński to człowiek zasługujący na order – za to, co już zrobił dla Polski
42-43
finał konkursu
45
rodzina - poradnik
Jest pewien sprzęt domowy, który uratuje rodzinę z kłopotliwej sytuacji, kiedy wszyscy są głodni, a nie ma obiadu. Ten sam sprzęt pomoże zaoszczędzić trochę pieniędzy, a nawet pocieszy czekoladowym ciasteczkiem albo truskawkowym koktajlem w ponury jesienny dzień. Zamrażarka.
48
ankieta - badania młodzieży 5
Mając na względzie dobro Kościoła „jutra”, badanej młodzieży zostało postawione pytanie: „Co należałoby zrobić, aby w przyszłości znaczenie Kościoła utrzymać lub podnieść?”.
49
Niedziela Młodych
Właśnie ten niepokój, ta troska, ten zgrzyt: to jest łaska. Tych wdów, sierot, ludzi bez oparcia mamy wokół siebie wielu. Niepokój o ich los: to jest łaska. Być może ciąg dalszy tej Ewangelii powinniśmy dopisać my, czyli Kościół. Wesprzeć tych, którzy nie mają oparcia. Ale bez ociągania, żeby się doczekali.
W czasie Adwentu proponujemy przyjaźń z Biblią. Nie będziemy podawać przepisów na to, jak praktykować codzienną modlitwę Słowem Bożym – jest ich mnóstwo w Internecie. W zamian wydrukujemy jeden wybrany fragment z Pisma Świętego czytany w czasie Adwentu w Kościele, a do niego krótkie świadectwo. Pokażemy, że ilu czytających, tyle sposobów rozumienia Słowa Bożego.
To definicja tych wszystkich, którzy właśnie pędzą do maluchów w domu dziecka albo przygotowują posiłki dla swoich czarnoskórych małych przyjaciół. Tych, którzy wspierają swoich już bliskich w hospicjum albo... szykują się do spotkania z młodymi podczas ŚDM. Pewnie nie mają czasu świętować, dlatego chcemy napisać o nich na 5 grudnia z okazji Światowego Dnia Wolontariatu
50-53
kultura
Twym obowiązkiem będzie walczyć z bronią w ręku. Zwycięstwo będzie Twoją nagrodą, zdrada karana jest śmiercią!
Przysięga Armii Krajowej
Zmarły niedawno Jan Kulczyk był postacią nietuzinkową. Jednych uwodził intelektem, rozmachem przedsięwzięć i pieniędzmi, dla innych był przykładem kombinatora, który zbudował fortunę na majątku państwa. Nie można było mieć do niego stosunku obojętnego – piszą autorzy biografii biznesmena.
„Kryla” („Skrzydła”) to już piąta płyta ukraińskiego zespołu „Kana”, reprezentującego muzykę chrześcijańską, a tworzonego przez młodych ludzi należących do różnych Kościołów: katolickiego, greckokatolickiego i protestanckiego (założycielem i menadżerem grupy jest kapucyn – br. Grzegorz Ligęza).
Kto nastawia się na to, co tygrysy – w filmach o przygodach Jamesa Bonda – lubią najbardziej, po obejrzeniu najnowszej części serii: „Spectre” chyba się nie zawiedzie. Powinny być wybuchy, strzelaniny, pościgi i ucieczki – i są. Powinna być akcja w krajach dalekich i egzotycznych, a choćby obcych – i jest – w Meksyku, Maroku, w Alpach i na Saharze.
54
listy do niedzieli
56
57
Niedziela bielsko-żywiecka
Z pierwszą niedzielą Adwentu w naszych parafiach płonąć będą jubileuszowe świece przygotowujące nas do 1050. rocznicy Chrztu Polski.
Peregrynacja znaków miłosierdzia w południowo-wschodniej części Żywiecczyzny rozpoczęła się od parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Przyłękowie, gdzie w ub.r. odbyły się uroczystości koronacyjne cudownego obrazu Matki Bożej.
Ćwierćwiecze istnienia Galeria Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury (ROK) w Bielsku-Białej podsumowała retrospekcyjną wystawę.
Niedziela częstochowska
To było zdecydowane ukazanie woli Boga wobec narodu wybranego. Izraelici mieli przenieść dla ludzkości wiarę w jednego Boga.
aritas Archidiecezji Częstochowskiej, jak co roku, włącza się w ogólnopolską akcję Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, która w tym roku przebiega pod hasłem: „Głodni miłosierdzia” i nawiązuje do Roku Miłosierdzia.
Niedziela podlaska
Zwykle jest tak, że tragiczne wiadomości docierają do nas za pośrednictwem mediów i zajmują nas tylko na jakiś krótki czas, nim pochłonie nas codzienność.
Jeremiasz ogłasza z radością nadejście dni, w których wypełnią się zamiary Boże: „sprawiedliwy potomek Dawida” przywróci porządek na ziemi, przyniesie Judzie zbawienie i obdarzy bezpieczeństwem Jeruzalem.
Biskup drohiczyński Tadeusz Pikus w Narodowe Święto Niepodległości wraz z modlitwą za Ojczyznę przewodniczył w Narwi dziękczynieniu za 260 lat istnienia tamtejszej zabytkowej świątyni.
Niedziela kielecka
Czy można w cierpieniu odnaleźć sens i nie zwariować? Czy można przyjąć krzyż bez przeklinania losu? Bohaterka najnowszej sztuki Teatru pod Górnym Kościołem pt. „Odnaleźć Boga” według Aleksandry Klusek poszukuje swojej drogi życia i staje przed wielką próbą.
Była królową pełną miłosierdzia. Pomagała biednym, pokrzywdzonym i skazańcom. Zakładała szpitale i klasztory. W testamencie zapisała swoje klejnoty i pieniądze na odnowienie Akademii Krakowskiej.
W kieleckim Seminarium działa od lat 30. ubiegłego wieku. Modlitwa, formacja i pomoc misjom – to główne zadania Ogniska. Obecnie w każdą środę i w pierwszy piątek miesiąca ponad 30 kleryków z Kleryckiego Ogniska Misyjnego spotyka się na modlitwie w intencji misji, a zwłaszcza misjonarzy posługujących z diecezji kieleckiej.
Niedziela małopolska
Wiara owocuje kulturą. Jeśli jest prawdziwa, nie da się schować pod korcem, ale zaczyna przenikać nasze codzienne życie, słowa, gesty, nasze świętowanie i nasze zwyczaje. Ten porządek można odwrócić.
Joanna i Łukasz Jakubowscy mieszkają w jednej z podkrakowskich miejscowości. Kiedy pobierali się 16 lat temu, Asia kończyła studia, więc temat powiększenia rodziny odsuwali na później.
Co łączy Kraków z peruwiańskim Pariacoto? To w naszym mieście studiowali franciszkanie, którzy przed laty udali się na tamtejszą misję i już 5 grudnia 2015 r. zostaną ogłoszeni błogosławionymi.
Niedziela lubelska
Od połowy listopada trwa 23. ogólnopolska charytatywna akcja „Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę”.
W sobotę 7 listopada Krzyż Trybunalski zakończył peregrynację w parafii pw. Matki Bożej Królowej Pokoju w Siedliskach w dekanacie piaseckim.
Niedziela legnicka
Ostatnia niedziela roku liturgicznego, obok uroczystych obchodów w parafiach, miała również swój wymiar na szczeblu diecezjalnym. W legnickiej katedrze spotkali się na wspólnej modlitwie dziękczynnej przedstawiciele Akcji Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Eucharystycznego Ruchu Młodych.
Kurs pierwszej pomocy to kolejne wydarzenie organizowane przez legnickich wolontariuszy w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, które w 2016 r. odbędą się w Krakowie.
9 listopada zmarł ks. prał. dr Stanisław Książek. Zarówno mieszkańcy parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze, jak i cała społeczność miasta byli bardzo związani ze swoim Księdzem Proboszczem.
Niedziela łódzka
Jest w Łodzi takie jedno miejsce. Szczególne. Nienagłośnione, niemedialne. Niedofinansowywane z budżetu miasta, z kasy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Z prof. Hanną Kóčka-Krenz, archeologiem, profesorem nauk humanistycznych UAM w Poznaniu, odkrywcą palatium Mieszka I, rozmawia Anna Skopińska.
Niedziela przemyska
10 listopada na cmentarzu Nowej Soli złożono w grobowcu ciało o. Jana Sochockiego, kapucyna. W tym dniu Nowa Sól była obecna w naszej redakcji.
Wannałach naszego seminarium 11 listopada zostanie z pewnością odnotowany jako dzień niezwykły. Do południa wspólnota seminaryjna i liczni mieszkańcy miasta uczestniczyli w Eucharystii, sprawowanej przez księży biskupów pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika z okazji 97. rocznicy odzyskania niepodległości.
Na czele spiskowców, którzy w noc listopadową 29 listopada 1830 r. wtargnęli do Belwederu, był niejaki Ludwik Nabielak pochodzący z Podkarpacia (ze Stobiernej). W Powstaniu brali także udział inni ludzie związani z naszym regionem.
Niedziela rzeszowska
Dwa dni przed dramatycznymi wydarzeniami w Paryżu 160-osobowa grupa czytelników „Niedzieli Rzeszowskiej” wróciła z pielgrzymki do Francji.
Z senator Alicją Zając rozmawia Natalia Janowiec.
Dotej pory pacjenci onkologiczni na specjalistyczne badania musieli dojeżdżać do Krakowa. 1 grudnia br. w Podkarpackim Ośrodku Onkologicznym w Brzozowie będzie można wykonać badanie PET-TK w ramach NFZ.
Niedziela sandomierska
Nowy rok duszpasterski, który właśnie się zaczyna, przyniesie wiele ważnych wydarzeń. Po pierwsze, wielkim wydarzeniem dla naszej Ojczyzny będzie Jubileusz 1050-lecia chrztu Polski. Rozpocznie się 28 listopada i potrwa do 20 listopada przyszłego roku.
Nakładem Wydawnictwa Wolters Kluwer ukazała się książka „Grabież ołtarza Wita Stwosza” Stanisława Waltosia, specjalisty w zakresie historii prawa i postępowania karnego, wieloletniego pracownika naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego i byłego dyrektora muzeum tej uczelni.
Festiwal „Eutrapelia” daje wiele okazji do czynienia dobra. A dobro jest w stanie rozpalić w człowieku potężny ogień miłości. Wiemy, że kultura chrześcijańska jest kulturą miłości – podkreślał bp K. Nitkiewicz.
Niedziela sosnowiecka
Znalazłem pewną informację dotyczącą czasów II wojny światowej. Podobno krzyk więźniów w komorach gazowych trwał tylko jedną minutę. Tak zeznał przed sądem we Frankfurcie nad Menem esesmann Hoebinger oskarżony o zbrodnię ludobójstwa.
O nowym projekcie programu pilotażowego realizowanego w Zakładzie Karnym w Wojkowicach – z ppłk. Hanną Ogonek-Obierzyńską, kpt. Kamilem Baczyńskim i mjr. Dominikiem Kupczakiem rozmawia ks. Tomasz Zmarzły.
Dumą miasta Olkusza są organy wykonane przez Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego z olkuskiej bazyliki św. Andrzeja Apostoła, których remont właśnie się rozpoczął i potrwa do końca 2018 r.
Niedziela świdnicka
Zaczynamy dziś w Kościele nowy rok liturgiczny. Pierwszy etap tego roku to okres Adwentu. Słowo „Adwent” pochodzi od łacińskiego terminu „adventus”. Tłumaczymy je na język polski jako „przyjście”.
Kto z nas nie zna uczucia związanego z tęsknotą i oczekiwaniem na powrót kogoś nam bliskiego, ukochanego. Ile razy rozstania napawały nas smutkiem, a spotkania radością. Kolejne pokolenia ludzi wsłuchiwały się w zapowiedzi Proroków o przyjściu Zbawiciela na ziemię.
Z ks. prał. Edwardem Szajdą rozmawia ks. Sławomir Marek.
Różne ekipy badaczy próbują odnaleźć ukryty rzekomo koło Wałbrzycha domniemany pociąg III Rzeszy, który miał między listopadem 1944 a styczniem 1945 r. jechać z Wrocławia do Wałbrzycha, ale jednak nigdy tam nie dotarł. „Złoty pociąg”, bo tak go obecnie nazwano, można oglądać w kłodzkim Minieurolandzie.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata kończy przeżywanie całego roku kościelnego naznaczonego oddawaniem hołdu Bogu, wzrastaniem w świętości i budowaniem pełnych miłości wzajemnych międzyludzkich relacji.
Słowo Adwent oznacza przyjście, a pochodzi od łacińskiego „adventus”. Dla chrześcijan jest to czas radosnego oczekiwania. Czas przepełniony modlitwą, refleksją nad własnym życiem i pokutą.
Dzień 14 listopada był wyjątkowym w naszej seminaryjnej wspólnocie. Dwóch naszych braci diakonów: Piotr Śliżewski i Maciej Szustak przez posługę abp. Andrzeja Dzięgi, metropolity szczecińsko-kamieńskiego, przyjęło sakrament święceń w stopniu prezbitera.
Napoczątku swojej Ewangelii św. Mateusz zamieścił wykaz przodków Pana Jezusa, czyli Jego rodowód (Mt 1,1-17).
Niedziela toruńska
Akademię Walki z Rakiem (AWzR) założono w Toruniu w 2005 r. z inicjatywy Fundacji „Światło” jako odpowiedź na potrzeby pacjentów chorych onkologicznie oraz ich rodzin.
Początek roku liturgicznego skłania do refleksji. Przyczynkiem ku temu było świadectwo nawróconego rapera, które niedawno usłyszałam. Ta opowieść mnie – katolika od zawsze – stawia wobec fundamentalnych pytań, na które chcę czy nie przyjdzie mi odpowiedzieć.
Komunia osób, zlepieniec, język czasu, technopol i AIDS. Jak te pojęcia łączą się z rodziną? Tę i wiele innych kwestii poruszono na konferencji naukowej pt. „Rodzina – dar, zadanie i nadzieja ludzkości”, która odbyła się 19 listopada na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Z ks. dr. Jarosławem Ciechanowskim, dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Diecezjalnej Toruńskiej, rozmawia Helena Maniakowska.
Niedziela warszawska
A może nocna pielgrzymka do Niepokalanowa to dobra propozycja na rozpoczynający się Adwent? (piszemy o tym na str. V). Choć, oczywiście, to tylko jedna z propozycji.
Z ks. dr. Mirosławem Cholewą, członkiem komisji teologicznej przy Krajowym Zespole Koordynatorów w Odnowie w Duchu Świętym, rozmawia Milena Kindziuk.
Niewielu Polaków zdaje sobie sprawę z tego, że ta malutka kaplica w Sejmie jest bardzo ważna dla losów Polski. – Wiem, że prawo stanowione jest złe, ale bez tego miejsca byłoby jeszcze gorsze – mówi Kazimierz Jaworski, senator poprzedniej kadencji.
Niedziela wrocławska
Rok 2016 będzie dla Kościoła szczególnym czasem łaski, bowiem w nowym roku duszpasterskim przeżywać będziemy dwa wielkie jubileusze – Rok Bożego Miłosierdzia i 1050-lecie Chrztu Polski – oraz spotkanie młodych z całego świata z Ojcem Świętym Franciszkiem w Krakowie.
Życzeniem Ojca Świętego jest to, by ten szczególny czas był obchodzony nie tylko w Rzymie, ale by każdy Kościół lokalny bezpośrednio zaangażował się w przeżywanie „momentu łaski i odnowy duchowej”.
5 grudnia 2015 r. do chwały ołtarzy zostaną wyniesieni dwaj polscy franciszkanie – misjonarze, którzy zginęli śmiercią męczeńską za wiarę i miłość w peruwiańskiej wiosce Pariacoto.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Wczasie Adwentu Kościół dziękuje Bogu za Matkę Jezusa, za tę jedyną kobietę, która z miłością oczekiwała narodzin Chrystusa.
Tojedna z najstarszych parafii na terenie Grzędy Sokalskiej i w diecezji zamojsko-lubaczowskiej. W 2009 r. była obchodzona rocznica 600-lecia jej powstania. W aktach Konsystorza Lubelskiego jest wzmianka, że kościół parafialny w Wożuczynie istniał już w wieku XIV.
Prawdopodobnie nie byłoby tego kościoła, gdyby nie wizyta papieża Jana Pawła II 2-3 czerwca 1991 r. w Lubaczowie. W dowód wdzięczności lubaczowianie wznieśli tę świątynię i otrzymała ona wezwanie św. Karola Boromeusza, patrona Ojca Świętego Jana Pawła II
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Adwent jest taki wielowymiarowy. Na przykład tropiciele dawnych zwyczajów się tu świetnie odnajdą. Albo miłośnicy rodzinno-przyjacielskich spotkań połączonych z masowym wytwarzaniem świątecznych ozdób. Schole i chóry już wyciągają nuty z kolędami, żeby zdążyć wszystko wyćwiczyć przed Pasterką.
Niedaleko od Zielonej Góry, jadąc w stronę Nowogrodu Bobrzańskiego, przejedziemy skrzyżowanie drogowe kierujące nas na Świdnicę. Jest to miejscowość znana choćby z tego, że znajduje się tu Muzeum Archeologiczne Środkowego Nadodrza. Ale godzien uwagi i odwiedzenia jest także miejscowy kościół pw. św. Marcina.
W dniach od 16 do 19 i od 23 do 26 listopada w Domu „Uzdrowienie Chorych” im. Jana Pawła II w Głogowie odbywały się rekolekcje kapłańskie.