Reklama
Obserwator
MIŃSK. Zmuszenie do lądowania w Mińsku samolotu lecącego z Aten do Wilna po to, by aresztować białoruskiego dziennikarza Romana Protasiewicza, ściganego przez reżim Alaksandra Łukaszenki, nazwano aktem państwowego terroryzmu.
Pod takim hasłem, cytatem z kard. Stefana Wyszyńskiego, odbyła się w dniach 22-23 maja w sanktuarium licheńskim XI Konwencja Stanowa – doroczne spotkanie Rycerzy Kolumba z całej Polski.
4-8
temat numeru
Obniżenie nastroju, lęki, utrata bliskich czy inne osobiste dramaty wywołane pandemią. Ostatni rok – często w zupełnie zaskakujący dla nas sposób – swoje piętno odcisnął na dzieciach i ludziach młodych. Z jakimi obciążeniami się borykają? Z czym przyjdzie im się mierzyć w przyszłości?
Najtrudniej przyznać się, że mamy w domu dziecko chore na depresję. I zrobić pierwszy krok z tysięcy koniecznych, by na tej drodze pogrążanej w mroku zobaczyć światełko nadziei
Kiedy rodzicom i opiekunom powinna się zapalić ostrzegawcza lampka, że coś złego dzieje się z ich dziećmi, tłumaczy dr Sabina Zalewska z archidiecezjalnej Poradni „Dewajtis” w Warszawie
10-15
30. rocznica pielgrzymki 1991 r.
Czy nauczanie Jana Pawła II sprzed 30 lat o Dekalogu jest aktualne dziś, kiedy Polska jest już tak bardzo inna?
18-19
życie kościoła
O pięknie osobowości i bogactwie ducha kard. Stefana Wyszyńskiego oraz o tajemnicy jego wewnętrznej siły rozmawiamy z o. prof. Zdzisławem Kijasem, franciszkaninem konwentualnym
Każdego dnia maja z polecenia papieża w jednym z sanktuariów maryjnych na świecie był odmawiany Różaniec w intencji ustania pandemii.
22-25
28-29
prasa zagraniczna
30
niedziela z kulturą
Tegoroczna gala była wyjątkowa z oczywistych względów – przez pandemię pozamykano kina, opóźniono lub odwołano premiery, a nieliczne pozostałości mogli podziwiać tylko niektórzy. W związku z tym również gala Oscarów została przesunięta o 2 miesiące. O dziwo, dystrybucyjna zawierucha nie wpłynęła na obniżenie poziomu artystycznego nominowanych filmów, wśród których są dzieła wręcz fenomenalne.
31-41
43
moim zdaniem
Białe muszą teraz policzyć wszystkie pionki i figury, naprawić szachownicę, pomalować pola... I pamiętać, że kolejna rozgrywka tuż, tuż…
Mimo że zalewa nas mnogość programów telewizyjnych i blogów kulinarnych, niełatwo dostrzec wyrazistą poprawę kultury odżywiania i estetyki konsumpcji.
44-45
punkt widzenia
O równym traktowaniu, obywatelskich inicjatywach i demografii mówi Anna Schmidt – sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej.
Polska, Francja i USA popierają tymczasowe zawieszenie własności intelektualnej dotyczącej szczepionek przeciw COVID-19. Inicjatywę tę poparł Watykan, ale sprzeciwiają się temu Berlin i Bruksela.
46-49
Kącik dla dzieci
50-51
50
sprawy rodzinne
Dwóch doświadczonych ojców rozmawia o planowaniu rodziny i odpowiedzialnym rodzicielstwie. Bo te kwestie to nie tylko „babska sprawa”, jak się często uważa.
Obserwując dzieci, możemy nie tylko powrócić do naszego wewnętrznego dziecięctwa, ale także odczytać je na nowo, aby z ufnością, ciekawością i entuzjazmem przeżywać każdy dzień
52-54
Niedziela z kulturą
55-61
55
dobre rady
Powinna być pełnowartościowa, różnorodna i bogata w składniki odżywcze. Jak to zrobić?
Do garnka wlej oba rodzaje mleka, dodaj daktyle i połamaną czekoladę. Kaszę opłucz na sitku pod strumieniem gorącej wody i dodaj do wrzącego mleka.
Powszechna dostępność wielu leków bez recepty (tzw. leków OTC) rodzi u niektórych osób przekonanie, że można je stosować bez ograniczeń i przez dłuższy czas w ramach samoleczenia
W przypadku większości kwiatów w domu najlepszą porą roku na przesadzanie jest wiosna – od ostatniej dekady marca do pierwszej dekady maja. Dla każdej rośliny jednak optymalny czas przesadzania jest trochę inny
Gdy chcemy usunąć żółte plamy, które pojawiły się na ubraniach pod pachami, możemy sięgnąć po gotowe środki, ale możemy również przygotować „odplamiacz” z produktów, które są niemal w każdym domu.
Policja spisała mnie za nieprzestrzeganie obostrzeń sanitarnych. Mandat zapłaciłem. Po jakimś czasie komornik wszedł mi na konto, bo sanepid wymierzył grzywnę. Czy jest szansa na odzyskanie pieniędzy?
56-59
Historia
60-61
Niedziela z kulturą
64
65
moim zdaniem
66-67
niedziela liturgiczna
Słowa Ewangelii według św. Mateusza (Mt 28, 16-20)
Pytanie czytelnika: Co możemy powiedzieć o Trójcy Świętej skoro jest Ona tajemnicą?
Taką osobą był św. Justyn, który żył w II stuleciu i bronił chrześcijaństwa. 1 czerwca obchodzimy jego wspomnienie.
III-VIII
Niedziela bielsko-żywiecka
Msza św. w intencji służby zdrowia w kościele św. Marii Magdaleny w Cieszynie.
O Bliskim Wschodzie i pracy w Caritas z Sylwią Hazboun, autorką bloga Dzisiaj w Betlejem i wydawczynią płyty Ojcze nasz, rozmawia Mariusz Rzymek.
Katecheza o. Jordana Śliwińskiego „Wróć do spowiedzi” w bazylice hałcnowskiej.
Niedziela częstochowska
Hasło rocznika: „Panie, jeśli jeszcze potrzebny jestem Twemu ludowi, nie wzbraniam się przed pracą. Niech się dzieje wola Twoja” (św. Marcin z Tours). Patron rocznika: św. Marcin z Tours
Odkrywanie na nowo tożsamości bycia umiłowanym i wybranym przez Jezusa – taki był cel triduum dla kapłanów przed uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Spotkania przebiegały pod hasłem: „Sługą moim jesteś, wybrałem cię...” (Iz 41, 9b).
Kapłani zajmują w moim sercu szczególne miejsce. Są oni tymi, przez których ręce przychodzi sam Bóg. Towarzyszą nam w najważniejszych chwilach naszego życia. Są po prostu wyraźnym znakiem obecności Boga.
Niedziela podlaska
W malowniczych okolicach doliny Liwca, w Łochowie, Mszą św. zainaugurowano V sezon motocyklowy.
Czterdzieści lat temu – 28 maja 1981 r. – zakończył ziemskie pielgrzymowanie czcigodny sługa Boży kard. Stefan Wyszyński.
XVII ogólnopolski konkurs dla młodzieży Pomóż ocalić życie bezbronnemu skłonił do refleksji nad wartością życia i godnością człowieka.
Niedziela kielecka
Od 10 maja trwa montaż restaurowanych i przebudowanych organów. Zabrzmią prawdopodobnie w połowie czerwca, o czym poinformował Mariusz Bednarz, pierwszy organista parafii katedralnej.
O miłości się mówi, pisze, tworzy filmy. Słowa „miłość” i „kocham” odmieniane są przez wszystkie przypadki, a ludzie nadal tęsknią za prawdziwą i czystą miłością. Gdzie ją można znaleźć?
Otoczony od wieków kultem późnogotycki obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z Gołczy, w trakcie prac konserwatorskich okazał się starszy niż przypuszczano.
Niedziela małopolska
Kapliczka Męki Pańskiej z 1867 r. stoi w Libertowie u zbiegu ulic Korczynowej i św. Floriana. Właśnie odzyskała swoje pierwotne, wykute w kamieniu piękno.
Wybrałam czas między godz. 21 a 22. Wtedy, łącząc się z Sercem Jezusa, chcę być lepsza dla bliskich, nieść dobre słowo, mądrze kochać tych, którzy ranią – mówi Alicja Lipa z Dębicy.
Przez całe wieki w oktawę Bożego Ciała nasza bazylika stawała się centrum życia eucharystycznego – podkreśla ks. Przemysław Soboń, proboszcz parafii Bożego Ciała na Kazimierzu.
Niedziela lubelska
Mimo upływu czasu, doświadczają Bożej mocy jak daru i tajemnicy.
Kilka tysięcy dzieci jest pod opieką sióstr zakonnych w naszej diecezji.
Kardynał Stefan Wyszyński 12 września zostanie zaliczony w poczet błogosławionych.
Niedziela legnicka
15 maja w kościele filialnym parafii Małuszów obchodzony był jako dzień patronalny św. Izydora Oracza.
Z rektorem WSD ks. Piotrem Kotem o formacji ku kapłaństwu rozmawia ks. Waldemar Wesołowski.
„Radość Miłości” – to hasło przyświecało spotkaniu rodzin, które odbyło się 15 maja w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lubinie.
Niedziela łódzka
Jednym z najnowszych wezwań maryjnych w Litanii Loretańskiej jest apostrofa Matko nadziei.
Moja beztroska radość macierzyństwa minęła mi wraz z pierwszym poronieniem. Przez 9 tygodni byłam skaczącą po obłoczkach mamą, która cieszyła się, że realizuje się jej wielkie pragnienie i marzenie, by nosić nowe życie pod sercem.
18 maja minęło 18 lat od kanonizacji św. Urszuli Ledóchowskiej, która w diecezji łódzkiej zostawiła po sobie wspaniałe działa.
Niedziela przemyska
Jako członkowie Akcji Katolickiej musimy sobie uświadomić, że w szkole Jezusa niezwykłym uczniem był św. Andrzej Bobola – mówił abp Adam Szal podczas pielgrzymki do Strachociny.
W Ustrzykach Dolnych, Wisłoku Wielkim i Nozdrzcu w 7. niedzielę wielkanocną 6 alumnów V roku przyjęło święcenia diakonatu.
Archidiecezja przemyska pragnie duchowo włączyć się poprzez dziewięciodniową nowennę w akt zawierzenia Bożemu Sercu naszej ojczyzny.
Niedziela rzeszowska
W piękne wiosenne przedpołudnie 15 maja w sanktuarium Matki Bożej Wniebowziętej w Lipinkach odbyły się święcenia diakonatu.
Dokładnie 30 lat temu doszło do wiekopomnego wydarzenia w historii Rzeszowa. Była nim wizyta Ojca Świętego Jana Pawła II.
O religijnych inspiracjach w sztuce można by pisać wiele. Od wieków są one trwałe i niezmienne, głęboko zajmują serca i umysły twórców.
Niedziela sandomierska
Parafia św. Andrzeja Boboli i św. Antoniego Pustelnika w Dwikozach obchodzi 80. rocznicę powstania.
Muzeum Archeologiczne i Rezerwat „Krzemionki” po rocznej przerwie otworzyły swoje podwoje. Na nowo można zobaczyć, jak ludzie kiedyś żyli oraz przyjrzeć się z bliska np. metodzie wytopu żelaza.
Na rynku wydawniczym ukazała się książka traktująca o historii Majdanu Królewskiego.
Niedziela sosnowiecka
Wigilia Zesłania Ducha Świętego to bardzo ważny dzień w życiu naszej diecezji – tego dnia odbywają się święcenia kapłańskie.
Od momentu święceń kapłańskich szczególnie wybrani przez Boga mają za zadanie prowadzić ludzi do zbawienia.
W Braciejówce, w parafii Trójcy Świętej, bp Grzegorz Kaszak udzielił święceń diakonatu trzem alumnom.
Niedziela świdnicka
Czterech diakonów z Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Świdnickiej przyjęło sakrament święceń w stopniu prezbitera. Szafarzem sakramentu był bp Marek Mendyk.
Proboszcz par. Matki Bożej Częstochowskiej ks. kan. Marek Zołoteńki, który od wielu lat buduje kościół i ten materialny, i ten duchowy, postanowił zorganizować pierwsze w historii parafii tygodniowe misje święte.
Pod takim hasłem odbywały się XVI Dni Papieskie w diecezji świdnickiej. Jednym z elementów tego wydarzenia było wyjątkowe muzyczne przedsięwzięcie inspirowane postacią papieża Polaka, patrona Świdnicy.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Módlmy się wspólnie o radość nieba dla śp. ks. prał. Wincentego Jankowskiego, który odszedł do Pana 8 maja 2021 r.
W sanktuarium Dzieci Fatimskich na os. Kasztanowym w Szczecinie, w rocznicę zamachu na Ojca Świętego Jana Pawła II, odbyły się uroczystości związane z objawieniami Matki Bożej w Fatimie.
Odwiedzamy kolejny kościół św. Józefa, który podlega parafii św. Andrzeja Boboli w Krajniku Górnym.
Niedziela toruńska
Pójdę do nieba razem z mężem albo wcale! – takie ultimatum postawiła Bogu drobna kobieta, przedstawiana na obrazach z dwójką małych dzieci i robótką w ręku. Czy jej się udało?
Kochamy i chcemy być kochani. Gdy jednak górę bierze miłość do samego siebie, gdy ważniejsza staje się wygoda i spokój lub gdy zabraknie troskliwej miłości drugiej osoby, nagle kochanie staje się trudne, pełne lęku i po ludzku niemożliwe.
Czy hiszpański mistyk z XVI wieku ma coś do powiedzenia współczesnemu człowiekowi, żyjącemu w pędzie, pod presją polubień i powiadomień, nieustannie atakowanemu przez dźwięki i informacje?
Niedziela warszawska
O tym, czy trzeba być ministrantem, żeby zostać diakonem stałym, jak wyglądają przygotowania do święceń i co zrobić, jeśli ludzie nie chcą słuchać Słowa Bożego, z diakonem stałym Cezarym Uszyńskim rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Czwarta pielgrzymka Jana Pawła II do ojczyzny była szczególna: Ojciec Święty po raz pierwszy odwiedził wolną Polskę.
To jest miejsce wybrane przez Matkę Bożą. U nas bez rozgłosu i blasku fleszy dzieją się rzeczy ważne – mówią wierni z Szymanowa.
Niedziela wrocławska
Oficjalnie otwarto wystawę: „Homo viator, czyli wyrusz w drogę – Czterdzieści lat Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę”.
19 maja do wieczności odszedł ks. Stanisław Orzechowski znany jako „Orzech”. Swoimi wspomnieniami dzieli się Paweł Lipski znany w Duszpasterstwie Akademickim „Wawrzyny” jako „Lipa”.
Najbardziej wspominam jego kazania – to chyba jedno z najczęściej pojawiających się zdań we wspomnieniach o zmarłym ks. Stanisławie „Orzechu” Orzechowskim. Rzeczywiście, jego kazania były przystępne i życiowe. Miały swoją moc, która podsycana była świetną intonacją i modulacją głosu.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Caritas diecezji od sierpnia 2019 r. realizuje projekt pn. „Czas na Młodzież 2019”.
Pandemia nieco zelżała, więc wiele osób chętniej zaczęło spotykać się na wspólnej modlitwie.
W 30. rocznicę IV pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski i Lubaczowa przypominamy świadectwa organizatorów papieskiej wizyty.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Kościół św. Mikołaja w Skwierzynie – decyzją bp. Tadeusza Lityńskiego nowym sanktuarium w naszej diecezji.
„...nie bójcie się dawać świadectwa” – to hasło tegorocznego Dnia dla Życia i Rodziny, będącego okazją do pokazania, że wartość życia jest ponad wszystko.
Nasi studenci mają możliwość pogodzić teologię z innymi aktywnościami, czy to pracą zawodową, czy drugim kierunkiem studiów – mówi ks. Piotr Bartoszek.