Reklama
Obserwator
5
Temat numeru
Camino de Santiago – Droga św. Jakuba to istniejący od ponad 1200 lat szlak pielgrzymkowy prowadzący do hiszpańskiego sanktuarium św. Jakuba w Santiago de Compostela. Droga ta biegnie także przez Polskę i coraz więcej na niej pątników.
Buty. Stare, schodzone, ze śladami otarć. Obok: plecaki, mapy, sterty rzeczy poskładanych w piramidki. Typowy przedwyjazdowy chaos. – Które to nasze camino? – zastanawia się Marta.
10-13
Życie Kościoła
Zapewne niejednego dziwi obecność ewangelizatorów na owianych złą sławą woodstockowych polach. Jaki jest cel Przystanku Jezus i co o nim mówią uczestnicy festiwalu?
Choć od 3 lat kościół we Wschowie to sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, to jednak św. Józef, jak przystało na patrona tamtejszej parafii, bardzo dobrze „dogaduje się” tu ze swoją małżonką.
20-23
Prasa zagraniczna
30
Niedziela z kulturą
W 200. rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida przypominamy jego życie i twórczość.
31-40
Punkt widzenia
Ostatnie miesiące są okresem nasilenia presji rosyjskiej wobec państw Europy Środkowo-Wschodniej. Federacja Rosyjska konsekwentnie dąży do odbudowy swoich wpływów na obszarze poradzieckim.
Kryzys małżeństwa i rodziny coraz mocniej daje się we znaki polskiemu społeczeństwu.
44-46
Kącik dla dzieci
50-51
50
Dobre dary
Na grillu najczęściej przyrządzamy kiełbaski i karkówkę. Podane do nich sałatki z pewnością urozmaicą posiłek pod chmurką.
54
Niedziela z kulturą
55-61
Dobre dary
Miód stosowany regularnie może być odtrutką dla naszego organizmu zanieczyszczanego przez środowisko.
Przy zmianach temperatury powietrza chleb „poci się” i może się na nim rozwinąć pleśń. Najszybciej psuje się białe pieczywo i pieczywo z dodatkiem sztucznych polepszaczy.
W ciąży, która jest ważnym czasem w życiu kobiety i jej dziecka, trzeba zadbać o zdrowie obojga.
Od 2 sierpnia do obiegu trafią nowe dowody osobiste.
55-57
Niedziela z kulturą
64
66
niedziela liturgiczna
Słowa Ewangelii według św. Jana (J 6, 1-15)
Pytanie czytelnika: Ostatnio usłyszałem od znajomego, że dobroć można okazać tylko przez konkretny czyn. Czy gest dobroci to tylko zewnętrzny uczynek?
29 lipca obchodzimy liturgiczne wspomnienie Świętych Marty, Marii i Łazarza. Było to rodzeństwo, które Jezus z Nazaretu często odwiedzał.
III-VIII
Niedziela bielsko-żywiecka
Z ks. Zygmuntem Mizią, proboszczem parafii Miłosierdzia Bożego w Miliardowicach i od 20 lat czynnym goprowcem, rozmawia Mariusz Rzymek.
Na Jałowcu (1111 m n.p.m.) w ramach 9. Ewangelizacji w Beskidach koncentrowano się na osobie św. Józefa w roli małżonka.
Wystartują w Tour de Pologne, by wspomóc leczenie Filipa Cholewy z Jankowic.
Niedziela częstochowska
W Polsce nie narzeka na brak zajęć. Mimo to leci na miesiąc do Kenii, aby podzielić się tym, co dla niej najcenniejsze – doświadczeniem Boga.
Cechą charakterystyczną duchowości św. Jakuba Apostoła jest zapatrzenie się w Pana Jezusa. Właśnie chodzenie za Jezusem to najważniejszy rys naszego Patrona – podkreśla w rozmowie z Niedzielą ks. Sławomir Masłowski, proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Krzepicach.
Był wiernym synem Kościoła, choć pracował w różnych i trudnych czasach walki z Kościołem. Był bardzo wierzącym i wiernym pracownikiem Kościoła – mówił w homilii ks. Stanisław Mendakiewicz, wieloletni duszpasterz i były proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Częstochowie.
Niedziela podlaska
Kadra, uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej w Bielsku Podlaskim wraz z dyrektorem Caritas ks. Łukaszem Gołębiewskim odwiedzili Pałac Prezydencki.
Po raz dwunasty do sanktuarium Najświętszej Trójcy i św. Anny w Prostyni 25 lipca przybywa Diecezjalna Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin. Wydarzenie wpisuje się w trwający Rok Rodziny, Rok św. Józefa i Rok Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zachęcamy do wspólnej modlitwy, do głębokiej i czystej miłości, do przebaczania sobie i akceptacji woli Bożej – mówią Anna i Paweł Złotkowscy, małżeństwo z 18-letnim stażem.
Niedziela kielecka
To były historyczne chwile dla parafii Rataje w dekanacie pacanowskim. Po 46 latach od powstania parafii kościół Nawiedzenia NMP został uroczyście poświęcony przez bp. Jana Piotrowskiego.
Z siostrą Dobromiłą w upalne lipcowe przedpołudnie stoimy przed okazałym budynkiem, którego trzy lata temu tutaj jeszcze nie było. To nowy Dom Ojca Gwidona w Pacanowie dla ponad trzydziestu wychowanków Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego i dowód, że Pan Bóg słucha marzeń.
Ważnym wydarzeniem artystycznym na muzycznej mapie Polski był XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, który w pierwszej połowie lipca zgromadził melomanów i artystów.
Niedziela małopolska
W sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie odbyły się Dni Wspólnoty Oaz Rekolekcyjnych pierwszego turnusu w archidiecezji krakowskiej.
Podążając do św. Jakuba, ludzie się zmieniają. To siła drogi, wiary i modlitwy – stwierdza w rozmowie z Niedzielą ks. Rafał Leszczyński, kombonianin służący pielgrzymom w Palas de Rei, przy Francuskiej Drodze Św. Jakuba.
Parafia w Zębie – najwyżej położonej wsi w Polsce (1013 m n.p.m.) przeżywa w tym roku dwa wyjątkowe jubileusze: 100-lecie poświęcenia i 10-lecie konsekracji kościoła. Przygotowuje się też do święta swojej patronki.
Niedziela lubelska
Rodzina jest skarbem, o który należy się troszczyć.
Ks. Wiesław Kosicki, dotychczasowy dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej, został proboszczem parafii Matki Bożej Fatimskiej w Lublinie.
Parafia w Kraczewicach ma już sto lat. 25 lipca pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika zakończy rok jubileuszowy.
Niedziela legnicka
Podczas konferencji prasowej 6 lipca bp Andrzej Siemieniewski został zapytany, czy już poznał miasto i czy spotkał się z jego włodarzami.
Biskup Andrzej Siemieniewski 8 lipca wspólnie z wikariuszem biskupim ks. dr. Leopoldem Rzodkiewiczem odwiedził sąsiednią diecezję Görlitz.
Na początku czerwca jubileusz 15-lecia istnienia obchodziło działające przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy Stowarzyszenie Spynacz.
Niedziela łódzka
W niedzielę po raz pierwszy obchodzimy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych, który ustanowił papież Franciszek.
Z ks. Maciejem Paramuszczakiem – proboszczem parafii w Szydłowie oraz wieloletnim misjonarzem na Wybrzeżu Kości Słoniowej i proboszczem parafii w Lyonie – rozmawia ks. Paweł Gabara.
Chodzi o św. Szarbela Makhloufa, który szczególnie czczony jest w Libanie.
Niedziela przemyska
Pielgrzymowanie do Czarnej Madonny to prawdziwe rekolekcje w drodze. Zawsze otrzymujemy więcej niż dajemy.
W 100-lecie Związku Ochotniczych Straży Pożarnych odbyła się 26. Podkarpacka Pielgrzymka Strażaków do sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej.
Pożegnanie to „słowo klucz” dla wielu parafii, skąd – czasem po kilkudziesięciu latach ofiarnej służby – kapłani odchodzą na zasłużoną emeryturę.
Niedziela rzeszowska
Liturgiczne wspomnienie świętych Joachima i Anny obchodzimy 26 lipca. Informacje o rodzicach Maryi czerpiemy apokryfów.
O Jacku Krawczyku, który zmarł w 25 roku życia i był wrażliwy na wskazania wiary i na ludzką biedę mówi o. prof. Andrzej Derdziuk, franciszkanin.
Kapliczka z figurą Matki Bożej stojąca na pograniczu wsi Kozłówek i Markuszowa jest ważnym świadkiem historii.
Niedziela sandomierska
W ośrodku Caritas w Bojanowie zorganizowano letni wypoczynek dla ubogich rodzin.
Przemierzając trasę pomiędzy Staszowem a Połańcem, przejeżdżamy przez ciekawą i pełną uroku miejscowość Rytwiany.
W Muzeum Diecezjalnym przechowywane są dwie rzeźby z ok. 1730 r. Są one drewniane, pokryte złoceniem, a pochodzą z dawnego kościoła jezuitów św. Piotra i św. Pawła w Sandomierzu.
Niedziela sosnowiecka
W uroczystość Porcjunkuli 2 sierpnia do dąbrowskiej bazyliki Anielskiej Pani przybywają wierni z diecezji i regionu; tradycyjnie pielgrzymować będą niewiasty i dziewczęta.
Niebawem Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus obchodzić będzie swoje 100-lecie; teraz przypadła 75. rocznica śmierci jego współzałożycielki sł. Bożej Teresy od św. Józefa, Janiny Kierocińskiej.
Na wolbromskim Rynku można oglądać wystawę Było sobie miasteczko. Wolbrom przygotowuje się do obchodów 700-lecia lokacji miasta.
Niedziela świdnicka
„Ewangelia radosną obietnicą” – pod takim hasłem odbyła się Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę. Mszy św. inaugurującej przewodniczył bp Ignacy Dec.
W wałbrzyskim kościele św. Wojciecha modlono się w intencji zmarłych członków oraz przyjaciół Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych RP koła Piaskowa Góra.
Choć talent malarski odkrył dopiero na emeryturze, to już zdążył zdobyć uznanie – nawet za granicą.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Szczególne miejsce miały lipcowe procesje fatimskie w Szczecinie, w sanktuariach Matki Bożej Fatimskiej i Dzieci Fatimskich oraz bazylice mniejszej św. Jana Chrzciciela.
O nowym błogosławionym ks. Franciszku Jordanie z salwatorianami ks. Janem Karwathem i ks. Stanisławem Biegunem rozmawia ks. Robert Gołębiowski.
Szaturianie – to społeczność, z którą przyszło mi pracować w połowie lipca. Tak o sobie mówią, specyficznie akcentując to słowo. Szatura to ukraińska wioska w gromadzie Łosyniwka w obwodzie czernihowskim.
Niedziela toruńska
Kiedy masz chwile smutne w swym życiu, powierz się Matce – śpiewamy w jednej z pieśni. Po czasie ograniczeń związanych z pandemią członkowie Żywego Różańca przybyli do Maryi, by modlić się o pokój i bezpieczeństwo dla siebie i swoich bliskich.
Gdy w 1997 r. zostałem włączony w skład redakcji Głosu z Torunia, w dziedzinie fotografii trwała jeszcze w najlepsze epoka przedcyfrowa. Młodsze pokolenie, przyklejone do swoich komórek, przyzwyczajone do wielokrotnego poprawiania każdego ujęcia, już tego nie pamięta, ale ćwierć wieku temu człowiek dwa razy się zastanowił, zanim nacisnął spust migawki.
Wypełniony kościół i teren otaczający świątynię ledwie pomieścił parafian i gości. Przy dźwiękach wyremontowanych organów kościelnych oraz Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Rybna rozpoczęliśmy świętowanie.
Niedziela warszawska
O wciąż mało znanym sanktuarium przy ul. Świętojańskiej, trwającym Jubileuszowym Roku Ignacjańskim oraz duchowości, z o. Lesławem Ptakiem, jezuitą, rozmawia Monika M. Zając.
„Najważniejszą chwilą w życiu człowieka jest Msza św. i Komunia św.” – powtarzała m. Elżbieta Róża Czacka. Dla założycielki Dzieła Lasek źródłem siły były sakramenty. A czym są one dla nas?
Jedna z najstarszych pieszych pielgrzymek w Polsce pokonuje drogę ze stolicy na Jasną Górę nieprzerwanie przez 310 lat.
Niedziela wrocławska
26 lipca obchodzimy wspomnienie św. Anny i św. Joachima. Jacy byli dziadkowie Pana Jezusa? Czym się różnią od współczesnych babć i dziadków?
Świetna zabawa, rozwojowe warsztaty, a wszystko przepełnione duchem modlitwy – tego wszystkiego można było doświadczyć w Dobroszycach na XXVIII Salwatoriańskim Forum Młodych.
Dwa razy był bliski śmierci, niesie nadzieję tam, gdzie było jej brak, stawia na rozwój muzyczny młodych ludzi, a wszystko to przepełnione jest miłością Bożą – tak w skrócie można opisać posługę o. Benedykta Pączki, franciszkanina na misjach w Afryce.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Liturgiczne wspomnienie św. Krzysztofa – patrona kierowców i podróżnych – przypomina, że na drogach potrzebna jest rozwaga.
W Tarnogrodzie odbyły się religijno-patriotyczne uroczystości upamiętniające 78. rocznicę wysiedlenia mieszkańców miasta i gminy.
Pogoń za innowacyjnością, postęp cywilizacyjny, wyjazd młodzieży ze wsi i in. sprawiają, że zanikają dawne obrzędy, zwyczaje, słownictwo.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Zielonogórscy harcerze i harcerki z Warszawy wspólnie spędzali czas na obozie w miejscowości Wilcze.
W Kościele trwa Rok Święty Jakubowy. Ze względu na panującą pandemię, decyzją papieża Franciszka, po raz pierwszy w historii będzie on przedłużony do roku 2022.
Ważne jest, żeby powstało miejsce, w którym można by naprawdę zaopiekować się osobami mierzącymi się z tragedią utraty dziecka – podkreśla Joanna Habura.