Reklama
Obserwator
5-8
9
temat numeru
W przekazach Ewangelistów brakuje opisu samego momentu Zmartwychwstania. Czy ten brak nie powinien nas zastanowić?
Czas ten jest najważniejszy dla wszystkich chrześcijan. Jak przeżywają go wierzący należący do różnych tradycji chrześcijańskich.
10-15
polecamy
16
Świątecznie
Nie sposób wspomnieć o wszystkich zwyczajach związanych ze świętami Wielkiejnocy. Jedne zostały całkowicie zapomniane, inne istnieją do dziś. Wszystkie wyrażały radość ze zmartwychwstania Pańskiego i ze zbliżającej się wiosny
Procesja Emaus, złożona wyłącznie z mężczyzn, od kilkunastolatków po 80-latków, wyruszająca o świcie w Poniedziałek Wielkanocny – to już absolutny unikat. We wsi Suków pod Kielcami – trwa
18-21
życie kościoła
„Wiara przez uczynki” to hasło Rycerzy Kolumba. Zakon zmobilizował wolontariuszy w Polsce i na Ukrainie, aby zapewnić żywność, schronienie i bezpieczeństwo uchodźcom wojennym.
Nie wiem, czy da się to zrobić, czy będzie to stosowne i czy jej odbycie wyjdzie na dobre. To wszystko jest nierozstrzygnięte – odpowiedział Franciszek dziennikarzowi z volo papale na pytanie o ewentualną wizytę w Kijowie.
Papież Franciszek 9 kwietnia zatwierdził dekret o heroiczności cnót Rozalii Celakówny. To bardzo ważny moment trwającego procesu beatyfikacyjnego. Do wyniesienia Polki na ołtarze potrzebny jest jeszcze cud za jej wstawiennictwem.
22-27
polecamy
We Włoszech na Wielkanoc mówi się „Pasqua”; słowo to wywodzi się z żydowskiego „Pesah”, które wśród Żydów oznacza uroczystość upamiętniającą wyzwolenie z niewoli egipskiej.
36-37
prasa zagraniczna
38
47
48-49
Kącik dla dzieci
50-51
Niedziela z kulturą
O Komitecie Pomocy Muzeom Ukrainy i konieczności ochrony dziedzictwa narodowego naszych wschodnich sąsiadów z Janem Ołdakowskim, dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego, rozmawia Monika M. Zając.
53-64
74
niedziela liturgiczna
Słowa Ewangelii według św. Jana (J 20, 1-9)
Przeszedł do historii jako ojciec scholastyki. Jego argument rozumowy, dowodzący istnienia Boga, wielu ludziom otworzył oczy na prawdę. Dzisiaj również przybliża on wątpiących do wiary.
III-VIII
Niedziela Plus
Jedne zanikają, inne wciąż są żywe, a niektóre nawet się reaktywuje. Wielkanocne zwyczaje i obrzędy – część polskiej tradycji.
Klerycka Ekstremalna Droga Krzyżowa w intencji powołań do służby w Kościele.
Otwarcie nowego namiotu dla potrzebujących.
Koncert Galowy X Wojewódzkiego Przeglądu Pieśni Pokutnej i Pasyjnej.
„Redemptoris Missio” pomoże mamom w Republice Środkowoafrykańskiej.
Jesteśmy powołani do tego, żeby pomagać ludziom wstać do nowego życia, walczyć ze wszelkimi strukturami zła i aby żyć na co dzień zmartwychwstaniem – opowiada ks. Robert Rapińczuk z Gdańska.
Choć statystyki pokazują, że młodzi ludzie czytają za mało albo wcale, to jest od tej reguły bardzo wiele wyjątków. Książki można pokochać – również w epoce smartfonów.
Comiesięczna modlitwa w intencji rodzin i obrony życia poczętego.
Arka Noego i Poldek Twardowski na Święto Miłosierdzia.
Przed odpustem św. Wojciecha i inauguracją Nawiedzenia Jasnogórskiej Ikony.
Warsztaty etnograficzne dla osób z niepełnosprawnościami.
Niedziela bielsko-żywiecka
Spróbujmy na czas Wielkiej Nocy wyjść z utartego schematu życzeń w rodzaju „Wesołych Świąt”. Nie żeby takie życzenia były złe…
Przybysze z Ukrainy świętują wielkanocny czas razem z goszczącymi ich Polakami. Jednak radość Wielkanocy przyćmiona jest przez dramat wojny i tęsknotę za bliskimi, którzy zostali na Ukrainie.
Halina Szotek przybliża czytelnikom „Niedzieli” mało znane współczesnym pokoleniom zwyczaje.
Niedziela częstochowska
Parafia św. Melchiora Grodzieckiego w Częstochowie została erygowana w 1998 r. Patron wspólnoty został nadany z woli abp. Stanisława Nowaka, metropolity częstochowskiego.
Pierwsza Komunia św. jest bardzo ważnym wydarzeniem nie tylko dla dziecka przystępującego do niej, ale również dla całej rodziny i wspólnoty parafialnej.
To miejsce cały czas tętni życiem. Spotykają się tutaj najmłodsi i osoby starsze. Jest las, woda i miejsca do swobodnego parkowania samochodów.
Niedziela podlaska
Od września ubiegłego roku zwiedzający Muzeum Diecezjalne w Drohiczynie mogą oglądać ciekawą ekspozycję.
Tegoroczny Wielki Post dla członków Chóru Kameralnego KOE, działającego od sześciu lat w Sokołowskim Ośrodku Kultury, wiązał się ze szczególnym artystycznym wyzwaniem – cyklem pasyjnych koncertów O Crux Ave.
Z Julią Szumską, która w wyniku działań wojennych musiała wyemigrować do Polski i obecnie mieszka w budynkach diecezjalnych w Drohiczynie, o wielkanocnych zwyczajach na Ukrainie rozmawia ks. Marcin Gołębiewski.
Niedziela kielecka
Coraz więcej wśród nas Ukraińców, w tym grekokatolików. Czy obchody świąt wielkanocnych bardzo się różnią?
Jak wiele jest kościołów w diecezji, a nawet w Polsce, w których scena Zmartwychwstania byłaby eksponowana w ołtarzu głównym przez cały rok? Jest ich znikoma liczba. Takim przywilejem cieszy się parafia w Tarczku.
W parafii Trójcy Świętej w Jędrzejowie powstała pierwsza w diecezji Chorągiew Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II, co jest tożsame z powstaniem Komandorii Kieleckiej Prowincji Polskiej Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II. Takich Komandorii jest w Polsce 23.
Niedziela małopolska
Jak nasi bracia zza wschodniej granicy będą obchodzić święta wielkanocne? Biskup Radosław Zmitrowicz z Kamieńca Podolskiego w rozmowie z Niedzielą wymienia kilka możliwości.
Skrajności zawsze były, są i będą złe – przekonuje w rozmowie z Niedzielą ks. dr Jerzy Smoleń.
Święta wielkanocne to czas, kiedy celebrujemy życie. Tego życia w domu Ani i Krzysztofa z każdym rokiem jest coraz więcej…
Niedziela lubelska
Dla Ukraińców to już druga wojenna Wielkanoc.
Pół roku po beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia, w Lublinie powstało niezwykłe miejsce, w którym będzie przypominane i propagowane jego życie i nauka.
W sąsiedztwie sanktuarium Matki Bożej Księżomierskiej zamieszkali uchodźcy z Ukrainy.
Niedziela legnicka
Diecezja W Płocku odbył się etap ogólnopolski XXXII Olimpiady Teologii Katolickiej.
Po długich przygotowaniach i otrzymaniu stosownych pozwoleń Polkowice otrzymają swojego patrona.
O kresowym dziedzictwie mieszkańców gminy Rudna i szansie poprawy relacji polsko-ukraińskich, w obliczu wielkiego exodusu Ukraińców do Polski rozmawiamy z Rafałem Zającem, ambasadorem polskiej kultury kresowej.
Niedziela łódzka
Ikonę św. Michała Archanioła – patrona Kijowa i Ukrainy – napisało pięć kobiet z parafii Chrystusa Króla.
Na łódzkich Kurczakach, wśród bloków, ukryty jest kościół, w którego bocznej nawie znajduje się niewielki obraz Matki Bożej Pocieszenia, nazywanej także Matką Bożą Rolniczą.
Aby dobrze przeżyć święta Zmartwychwstania Pańskiego, powinniśmy nie tylko przygotować się do nich duchowo poprzez pojednanie z Bogiem w sakramencie spowiedzi oraz z ludźmi, z którymi się poróżniliśmy, ale powinniśmy także starać się pielęgnować tradycję.
Niedziela przemyska
Wspaniała Pascha, Pascha. Pascha, Pascha! Wzeszła nam najświętsza Pascha, Pascha! Z radością uściśnijmy jedni drugich! O Pascho, która wyzwalasz od smutku! Ponieważ dzisiaj Chrystus wyszedł w blasku z grobu, jak z łoża małżeńskiego, napełnił kobiety radością mówiąc: Zanieście wieść Apostołom.
W świątecznej atmosferze, z abp. Adamem Szalem rozmawia ks. Zbigniew Suchy.
Olbrzymią przestrzenią niesienia wymiernej pomocy ofiarom wojny na Ukrainie stała się Caritas Archidiecezji Przemyskiej.
Niedziela rzeszowska
Kiedy powstała diecezja rzeszowska, w Ropczycach działała tylko jedna parafia, choć na jej terenie były wówczas cztery kościoły.
W siedmiu parafiach rzeszowskich od 18 do 25 marca odbywało się Jerycho Różańcowe.
Być może zastanawiamy się, czy dar wiary w Zmartwychwstanie Pańskie musi być aż tak trudny do przyjęcia.
Niedziela sandomierska
Po raz 22 przyznany został tytuł „Sandomierzanina Roku 2021”.
Od początków chrześcijaństwa artyści różnych epok starają się ukazać Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa w sztuce. Odwiedzający bazylikę katedralną w Sandomierzu oraz Muzeum Diecezjalne Dom Długosz mogą przekonać się o tym naocznie.
Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu obchodzi w tym roku jubileusz 120-lecia powstania. Uroczyste obchody zainaugurował bp Krzysztof Nitkiewicz.
Niedziela sosnowiecka
Odbył się Wielkopostny Dzień Skupienia dla katechetów świeckich i zakonnych.
Bp Grzegorz Kaszak wprowadził do parafii NMP Nieustającej Pomocy w Jaworznie-Osiedlu Stałym relikwie św. Andrzeja Boboli – patrona Polski i bł. ks. Jerzego Popiełuszki – patrona Solidarności.
W wielu parafiach naszej diecezji były zorganizowane Drogi Krzyżowe ulicami miast.
Niedziela świdnicka
5 kwietnia 2022 r., w 112 roku życia, zmarł świdniczanin Stanisław Kowalski.
Jedno z najwybitniejszych dzieł muzycznych przyciągnęło do katedry licznych miłośników muzyki, którzy trud włożony w przygotowania docenili gromkim aplauzem.
Z okazji potrójnego jubileuszu Strzegomia w niedzielę 3 kwietnia bp Marek Mendyk sprawował Mszę św. w intencji mieszkańców.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Arcybiskup Andrzej Dzięga zdecydował o dokonaniu koronacji obrazu Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w reskim sanktuarium.
W samym centrum pięknego Świnoujścia znajduje się sanktuarium Chrystusa Króla. W tutejszym domu parafialnym schronienie znalazło dwadzieścia jeden osób uciekających przed wojną.
Sprawiedliwy pokój musi opierać się na solidarności, a nie nienawiści.
Niedziela toruńska
Odwiedzam rodzinę ze wspólnoty. Czwórka maluchów krąży po podwórku na rowerach i rolkach, pokazując, co potrafi. Od czasu do czasu któreś musi przytulić się do mamy, po czym biegnie dalej. – Piotruś ma najlepiej – mówi Celinka – on może siadać na kolanach u mamy, kiedy chce!
Właśnie tak czują się dzieci z Przedszkola Niepublicznego im. Dzieciątka Jezus z Grudziądza i siostry zmartwychwstanki. Wyczekany żłobek został właśnie otwarty.
Niedziela warszawska
O niesprawiedliwym procesie Chrystusa, naszych codziennych ludzkich sądach i kalkulacjach oraz Sądzie Ostatecznym, z ks. Franciszkiem Longchamps de Bérier rozmawia Monika M. Zając.
Choć w swoim życiu doświadczał wielu krzyży, nigdy nie poddał się rezygnacji ani smutkowi. Wiedział, że przez krzyż idzie się do zmartwychwstania, które jest ostatecznym celem i spełnieniem życia człowieka.
Cierpienie psychiczne uchodźców ukraińskich jest stanem nie podlegającym dyskusji. Warszawa oferuje im różne formy instytucjonalnego wsparcia. Problem ma jednak dużo szerszy zakres. Osoby obserwujące tę tragedię za pośrednictwem mediów, także mogą doświadczać traumy.
Niedziela wrocławska
Przy parafii św. Józefa Oblubieńca NMP ukraińskie rodziny mogą uczyć się języka polskiego. To kolejna inicjatywa, którą miejscowa społeczność przygotowała dla uchodźców.
O Wielkanocy na Ukrainie opowiada nauczycielka języka polskiego ze Lwowa.
Dolny Śląsk i Opolszczyzna to tereny wielokulturowe – zamieszkują je m.in. Ślązacy, Kresowiacy i Górale. Jedni od drugich podpatrują różne zwyczaje, co rzutuje na ich bogactwo.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
W kościele św. Jana Pawła II w Biłgoraju odbył się cykl wydarzeń pn. Wielki Post z Janem Pawłem II.
Lubaczowskie szkoły i placówki kulturalne angażują się w pomoc młodzieży z Ukrainy.
W sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju odbyły się rekolekcje wielkopostne połączone z nawiedzeniem cudownej figury św. Michała Archanioła z Groty Objawień na Gargano.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Na cmentarzu komunalnym 6 kwietnia odbyły się uroczystości Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
Miłośnicy sztuki sakralnej mają okazję do obejrzenia niezwykłej wystawy dzieł pochodzących ze Śląska. Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie zaprasza.
Tegoroczny Wielki Post dał nam jak nigdy szczególne rekolekcje, a święta Zmartwychwstania Pańskiego w parafiach, które przyjęły uchodźców, mają dzisiaj – dosłownie – podwójny wymiar.