Reklama
Obserwator
6-7
liturgia tygodnia
Sąd kojarzy nam się z oskarżeniami, zeznaniami świadków, zbieraniem dowodów, prawem do obrony, różnymi potrzebnymi procedurami i w końcu z wyrokiem. Wielu, słysząc słowo „sąd”, odczuwa lęk i niepewność.
Klucz ma w Biblii duże znaczenie. Po pierwsze, symbolizuje władzę. Przekazanie komuś kluczy oznacza przekazanie mu władzy. Ktoś może coś otworzyć i zamknąć. Jeśli dajemy komuś klucz do naszego mieszkania, to tym samym przekazujemy mu władzę nad nim.
Dzisiejsza Ewangelia przedstawia nam św. Piotra jako tego, który otrzymuje obietnicę kluczy królestwa niebieskiego, co niektórym z nas może przypominać tytuł znanej powieści Archibalda Cronina
Róża Eluvathingal urodziła się w Katturze, w indyjskim stanie Kerala. Została ochrzczona w katolickim obrządku syromalabarskim, do którego należeli jej rodzice
15-18
życie Kościoła
Papież Franciszek apeluje o to, by zahamować niesprawiedliwość, by nie krzywdzić z jednej strony człowieka, a z drugiej – Ziemi, bo to jest przecież nasz dom, nasza matka – mówi w rozmowie z Niedzielą bp Tadeusz Lityński.
Przemoc fizyczna i materialna, zamykanie kościołów, aresztowania, przymusowe małżeństwa, znęcanie się, wypędzanie, plądrowanie domów lub sklepów, ataki na budynki kościelne, szkoły lub szpitale. To katalog działań podejmowanych z motywów nienawiści do tego, co chrześcijańskie.
Z racji 60. rocznicy kapłaństwa postawiliśmy bp. Antoniemu Pacyfikowi Dydyczowi pytanie o przyszłość Kościoła.
20-25
Szlakiem sanktuariów Europy
Zaledwie 40 km od Barcelony znajduje się klasztor Montserrat – najświętsze miejsce i ostoja Katalończyków w najtrudniejszych momentach ich historii.
26-28
punkt widzenia
Niemiecka gospodarka pogrąża się w kryzysie. To złe wieści także dla Polski, dla której zachodni sąsiedzi są największym partnerem gospodarczym
Wyprzedaż polskich przedsiębiorstw, podwyższenie wieku emerytalnego, nielegalni imigranci oraz bariera na granicy polsko-białoruskiej – to tematy czterech pytań referendalnych, na które odpowiedzą Polacy 15 października przy okazji wyborów parlamentarnych.
32-33
moim zdaniem
Trzeba być świadomym złych nawyków, żeby je zacząć zmieniać.
Wolność jest jednym z podstawowych praw, tuż za prawem do życia i zdrowia.
38-39
dobre rady
Osoby uzależnione od kontroli nie ograniczają się do własnego życia, chcą mieć wpływ na życie innych, co często zagraża ich związkowi lub przyjaźni.
Pojawia się zazwyczaj 30-60 min po posiłku, czasem w nocy, a niekiedy podczas schylania się.
Co się zmieni w prawie od sierpnia?
Tylko co trzeci młody Polak interesuje się kulturą i sztuką. Ten stan rzeczy może jednak ulec zmianie dzięki wsparciu, którego PGE udziela instytucjom kulturalnym.
44-47
Kącik dla dzieci
50-51
Niedziela z kulturą
Na ekrany kin wchodzi długo wyczekiwany film inspirowany życiem jednego z najodważniejszych ludzi II wojny światowej.
Jak literackie refleksje Wyspiańskiego splatają się z politycznymi doświadczeniami Stefczyka? I co z tym wszystkim ma wspólnego Herbert? Już wkrótce będzie można się o tym przekonać.
W książce prof. Wojciecha Polaka i mistrza Adama Bujaka pt. Polska. Dwanaście wieków (wyd. Biały Kruk) Polska ukazana została od czasów najdawniejszych do najnowszych, wiek po wieku. Każde stulecie, od X po XXI, zostało scharakteryzowane osobno. Autorzy przypominają w niej również, że wcześniej istniała Prapolska. Wraz z nimi wędrujemy przez nasze przebogate dzieje, zapoznajemy się z rodzimą historią, kulturą i sztuką – jest z czego być dumnym!
51-64
Pielgrzymka Kół Gospodyń Wiejskich na Jasną Górę
Żyjemy w czasach szczególnego skoncentrowania myśli na człowieku, w jego człowieczeństwie, jako mężczyzny i niewiasty. Ma to wyraz również w Kościele, czego dowodem są wypowiedzi ostatniego Soboru Watykańskiego II oraz dokumenty i listy Następców św. Piotra.
Koła Gospodyń Wiejskich w Polsce mają długą i ciekawą historię. Powstały na przełomie XIX i XX wieku i odgrywały ważną rolę w życiu społeczności wiejskich. Poniżej przedstawiam krótki przegląd historii polskich kół gospodyń wiejskich.
Z Katarzyną Korus, prezes Polskiego Związku Kół Gospodyń Wiejskich rozmawia Monika Krawczyk
Co już osiągnęliśmy i jakie wyzwania stoją przed województwem podkarpackim?, pytamy Krzysztofa Sobolewskiego, posła na Sejm RP, sekretarza generalnego Prawa i Sprawiedliwości oraz lidera PiS na Podkarpaciu
Jest duchowym centrum Polski, miejscem cudów i łask, ale dawniej była też twierdzą, rezydencją królewską, a nawet więzieniem. Jakie jeszcze tajemnice skrywa jasnogórskie sanktuarium?
„Nie ma, jak u Mamy” – te słowa często powtarzają pielgrzymi, którzy przybywają na Jasną Górę i do innych sanktuariów na polskiej ziemi
103-123
Niedziela Plus
...Świątynia Wang w Karpaczu (diec. legnicka) została zbudowana bez użycia gwoździ?
W trakcie tego festiwalu w średniowiecznej żywej wiosce dziwnie wyglądają... turyści. I właśnie o to w tym chodzi.
Do Częstochowy zmierza 41. Piesza Pielgrzymka Tarnowska
Takiej wspólnoty parafialnej jeszcze nigdy nie miałam – powiedziała s. Dawida Muszyńska.
Posługujące od blisko 60 lat w uszewskiej wspólnocie parafialnej siostry ze Zgromadzenia św. Józefa w dniu uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny świętowały jubileusze zakonne swoich współsióstr.
Może by tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady? Tak zrobili ministranci z parafii św. Jana Chrzciciela w Łącku
W wakacyjny czas z Orlika wyruszyła kolejna autokarowa pielgrzymka szlakiem świętych.
Wierni parafii św. Jana Pawła II na osiedlu Orlicz-Dreszera rozpoczęli jubileuszowe obchody powstania parafii
Niedziela bielsko-żywiecka
Bp Roman Pindel powitał diecezjalnych pielgrzymów na jasnogórskich wałach.
Osoby deklarujące chęć wstąpienia do Seminarium mają czas do września, by złożyć potrzebne dokumenty i zapoznać się z wymaganiami dla kandydatów.
Ks. Jerzy Kajzar, koordynator Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej, pasjonuje się pszczelarstwem. W wolnych chwilach spędza czas w pasiecie, którą prowadzi ze swoim bratem. Z ks. Jerzym Kajzarem o pszczelarskiej pasji rozmawia Monika Jaworska.
Niedziela częstochowska
Podania historyczne i legendy wskazują, że tym szlakiem w stronę Prus przechodziła grupa misyjna św. Wojciecha – mówi ks. Wojciech Drobiec.
Kościół może się odrodzić tylko przy zaangażowaniu ludzi świeckich. Taki kierunek wskazał Sobór Watykański II. Wysiłek ten wciąż na nowo podejmują parafie Ruchu dla Lepszego Świata.
Uroczystość 100-lecia koronacji Matki Bożej w Gidlach to zobowiązanie duchowe, które wynika z historii – mówi abp Wacław Depo.
Niedziela podlaska
Chleb jest darem Bożym – mówił bp Tadeusz Pikus podczas Mszy św. rozpoczynającej Podlaskie Święto Chleba.
Po raz trzydziesty trzeci na Jasną Górę dotarła Piesza Pielgrzymka Drohiczyńska. Po prawie dwóch tygodniach wędrówki pątnicy stanęli przed obliczem Pani Jasnogórskiej przestawiając Jej skryte w sercu intencje.
40 portretów żołnierzy podziemia niepodległościowego zobaczyć można na wystawie w Zagubku, w Drohiczynie. Autorem portretów jest lokalny artysta Piotr Rafałko.
Niedziela kielecka
„Moim wrogom mimo wszystko, przebaczam” – napisał w testamencie biskup kielecki Czesław Kaczmarek. W 60. rocznicę śmierci przypominamy, że jego serce znieść musiało w latach pasterskiej posługi bardzo wiele.
Przed wiekami miejsce to – Nowy Korczyn obrała sobie na swoje mieszkanie książęca para Bolesław Wstydliwy i jego żona Kinga. Jej pobyt tutaj pozostawił niezatarty ślad. Nie bez przyczyny została patronką miasta, a teraz również samorządowców diecezji kieleckiej i tarnowskiej.
Przed parafią Czaple Wielkie wielkie uroczystości: obchody 500-lecia kościoła parafialnego św. Bartłomieja, ogłoszenie Roku Jubileuszowego i koronacja wizerunku Czapelskiej Matki Bożej Bolesnej.
Niedziela małopolska
Przez cały tydzień na kalwaryjskich dróżkach modliło się ponad sto tysięcy pielgrzymów!
Uroczystości jubileuszowe 60-lecia koronacji cudownej figury Matki Bożej Ludźmierskiej wpisały się w obchody parafialnego odpustu.
Są niesamowitym prezentem dla Matki Bożej Lubieńskiej – stwierdza ks. Piotr Sulek, proboszcz parafii w Lubniu.
Niedziela lubelska
Nagrodą pielgrzyma jest spojrzenie w oblicze Maryi – powiedział abp Stanisław Budzik.
Przy każdym człowieku jest kochający Chrystus – to ważne przesłanie Światowych Dni Młodzieży.
Dobre katolickie szkoły mogą być skuteczną odpowiedzią na falę antyreligijnych ideologii.
Niedziela legnicka
15 sierpnia odbył się odpust diecezjalny w sanktuarium maryjnym w Krzeszowie.
12 sierpnia, z katedry wyruszyła piesza pielgrzymka do Krzeszowa. Ponad 40 pielgrzymów wędrowało przez piękne tereny diecezji, aby dotrzeć na odpust ku czci Maryi Wniebowziętej.
Parafie w Olszynie oraz w Świeradowie Zdroju-Czerniawie zorganizowały kolonie letnie dla najmłodszych. Odbyły się one w dniach 31 lipca – 8 sierpnia w Pogorzelicy.
Niedziela łódzka
Pod wspólnym hasłem: „Idziemy z pośpiechem” z terenu archidiecezji łódzkiej podążały w tym roku piesze pielgrzymki na Jasną Górę.
Grupa pasjonatów tematyki powstańczej realizuje cykliczne wydarzenia upamiętniające bitwy województwa łódzkiego i wybitne postacie.
Czasem pojawiają się łzy, czasem uśmiech, solidarność, sprzeciw. Nie komentujemy swoich słów, a ich treść zatrzymujemy dla siebie. „Dobrze, że jesteś” – tak kończymy każdą rozmowę.
Niedziela przemyska
Oczami wiary dostrzegamy nasz wieczny dom, nasze zdumiewające przeznaczanie – powiedział bp Krzysztof Chudzio w okolicznościowej homilii.
Wszechmogący Boże, Ty jesteś dawcą wszelkiego dobra. Dziękujemy Ci za nasz kościół – tymi słowami wspólnota parafialna zgromadzona w kościele w Lutowiskach oddała cześć Panu Bogu za dar konsekracji kościoła.
Patrząc na Maryję w kalwaryjskim wizerunku; patrząc na Nią, jako zasłuchaną w Boże słowo, starajmy się, aby i nasze życie było otwarte na Boże słowo – zachęcał abp Adam Szal podczas Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego.
Niedziela rzeszowska
13 sierpnia dobiegła końca 46. Rzeszowska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. W czterech grupach przyszło 570 pątników, piątą stanowiła sztafetowa, przez którą „przeszło” ponad tysiąc pielgrzymów.
Binarowa – rok 2023 jest dla tej urokliwej miejscowości rokiem ważnego jubileuszu.
Potrzebujemy góry Tabor, by doświadczyć przemienienia, by iść drogą powołania, drogą Jezusa, gdzie jest chwała nieba, ale też krzyż – przypomniał ks. Jan Kijek, saletyn.
Niedziela sandomierska
W Muzeum Archeologicznym i Rezerwacie Krzemionki odbył się Festiwal Kultury Prehistorycznej i Antycznej.
Wakacyjna akcja krwiodawstwa w Enei Elektrowni Połaniec.
Ten wyjazd pozwolił mi poszerzyć horyzonty i jeszcze bardziej uświadomił mi, że w młodych ludziach jest przyszłość – powiedział ks. Łukasz Kołodziej.
Niedziela sosnowiecka
Dzisiaj ofiarujmy Maryi nie tylko piękne kwiaty, zioła i kłosy zbóż, ale przede wszystkim naręcza naszych dobrych uczynków i naręcza naszych czystych serc – powiedział ks. Paweł Cicirko.
Aby odbyć pielgrzymkę, nie wystarczą wygodne buty. Na pielgrzymce potrzebna jest osoba, która chce zmiany swojego życia na lepsze – powiedział do pielgrzymów wyruszających na Jasną Górę bp Piotr Skucha.
Uchodzi za jedną z najbardziej ulubionych świętych w chrześcijańskim świecie. Kiedy w wieku dwudziestu czterech lat odchodziła do domu Ojca, obiecała ziemi deszcz róż.
Niedziela świdnicka
Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Świdnicy wraz ze Świdnickim Stowarzyszeniem Patriotycznym i innymi organizacjami zaprosiła mieszkańców do świętowania rocznicy Bitwy Warszawskiej.
Odkrywając tajemnice Ziemi Kłodzkiej i piękno Długopola-Zdroju dzieci i młodzież z wałbrzyskiej kolegiaty po raz kolejny przekonały się, że warto wychodzić poza codzienność i lepiej poznawać nasz kraj.
W sierpniu Strzegom po raz kolejny stał się muzycznym sercem świata. 31. edycja Międzynarodowego Festiwalu Folkloru przyciągnęła zespoły z całego globu, celebrujące różnorodność kultur.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Trwający cztery dni festiwal Słowian i Wikingów w Wolinie to ogromna gratka dla wszystkich, którzy marzą, by poznać realia życia sprzed tysiąca lat.
Setki tysięcy młodych ludzi z ponad dwustu państw świata przybyło na spotkanie z papieżem Franciszkiem do stolicy Portugalii.
Jaki wzorzec polskości potrzebny jest dzisiaj?
Niedziela toruńska
Kamienice, bloki, latarnie – tego dnia w Toruniu wszędzie łopotały biało-czerwone flagi. Gorący sierpniowy dzień zachęcał do dziękowania Bogu. Powodów było wiele.
Wakacje to najlepszy czas na odkrywanie ciekawych miejsc, odwiedzanie bliższych i dalszych okolic. Cudze chwalicie, swego nie znacie – mówi polskie przysłowie. I w tym przypadku jest ono adekwatne do okoliczności.
Skarbem jest dotykanie dziedzictwa ojców, bliskość spuścizny.
Niedziela warszawska
Już 9 września Krakowskim Przedmieściem przejdzie III Orszak Dziejów. Jego zwieńczeniem będzie spektakl Teatru Biedronka Parentes o pięknie życia, codziennych troskach i wyjątkowym bohaterstwie rodziny z Markowej.
Ludzie przez wieki, w trudnych czasach rozbiorów, wojen, przychodzili na Jasną Górę po nadzieję. Jasna Góra musi pozostać miejscem nadziei – powiedział w czasie Mszy św. na Jasnej Górze do pieszych pielgrzymów z Warszawy kard. Kazimierz Nycz.
Ostatni weekend wakacji 1939 r. był inny niż poprzednie. W stolicy wyczuwało się nadchodzącą wojnę.
Niedziela wrocławska
Parafia św. Maksymiliana przeżywała swój odpust.
Około trzydzieścioro pielgrzymów – mimo wielkiego upału – podjęło modlitwę w drodze podczas Piątej Pielgrzymki Pieszej do Brzezinki.
Charyzmatyczna wspólnota Hallelu Jah – jedna z największych wspólnot katolickich Wrocławia – już 40 lat modli się, ewangelizuje i służy Bogu oraz ludziom.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Wyjątkowy charakter miały tegoroczne uroczystości odpustowe w parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Deszkowicach Pierwszych.
W Górecku Kościelnym odbyła się 26 edycja Festiwalu Pieśni Maryjnej.
Niedziela, 6 sierpnia była finałem jednego z największych wydarzeń kulturalnych o ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie odbyły się diecezjalne uroczystości dożynkowe oraz modlitwa o błogosławieństwo dla rolników.
Większość terenu naszej diecezji powstała na obszarze Ziem Odzyskanych, na które po drugiej wojnie światowej przybyli Polacy z Kresów Wschodnich. Wraz z całym dobytkiem przywozili oni przedmioty, które miały dla nich znamienną wartość.
Na łamach przedstawiamy nowe propozycje Instytutu Filozoficzno-Teologicznego w Zielonej Górze, skierowane do osób świeckich, które angażują się w parafiach lub chcą podjąć jakąś nową posługę w Kościele lokalnym. W ofercie IFT pojawiło się Studium Kancelaryjno-Archiwalne.