Reklama
Telewizja Trwam 15 lutego 2014 r. może rozpocząć nadawanie na multipleksie. Telewizja Polska zadeklarowała, że tego dnia zwolni miejsce na MUX-1 przyznane katolickiej stacji.
WYWIAD Z DYREKTOREM BIURA PRASOWEGO STOLICY APOSTOLSKIEJ
O. Federico Lombardi SJ zwierza się Włodzimierzowi Rędziochowi.
4-6
ADHORTACJA „RADOŚĆ EWANGELII"
Nie dajmy się okraść z entuzjazmu, nadziei i Ewangelii – apeluje papież Franciszek w „Evangelii gaudium”. Dokument, zdaniem specjalistów, znakomicie trafia w problemy stojące przed Kościołem w Polsce.
7
Z Watykanu
8
Ze świata
9
10
Z Polski
11
27 kwietnia 2014 - kanonizacja Jana Pawła II
O wielkiej modlitwie Jana Pawła II, jego wrażliwości na każdego człowieka, osobowości i związku z Ojczyzną – z kard. Stanisławem Dziwiszem, metropolitą krakowskim, sekretarzem Jana Pawła II – rozmawia ks. inf. Ireneusz Skubiś
12-14
Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie
Jedyne w świecie Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II znajduje się w Częstochowie.
16-17
19-20
2014 - zapowiedzi, prognozy
Przewidywanie przyszłych zdarzeń przypomina wróżenie z fusów. Jednak jedno jest pewne: w 2014 r. nie będziemy narzekać, że nic się nie dzieje. Wydarzenie będzie gonić wydarzenie
20-23
6 stycznia - Uroczystość Objawienia Pańskiego
Jeszcze kilka lat temu Trzej Królowie mieścili się w szkolnej sali. Sześć lat temu ruszyli jednak na królewskie podboje. Ze swoim orszakiem opanowali już 170 miast i pozyskali półmilionową armię ludzi.
24-25
O tym, jak harmonijka z Nowej Huty, kupiona w sklepie przy placu Centralnym, znalazła się na innym kontynencie, i o tym, jak wyglądają święta na końcu świata – z Magdą i Marcinem Musiałami rozmawia Monika Hyla
25-27
Wszyscy rodzice świata czekają z niecierpliwością na pierwsze słowa swojego dziecka. Jednak zanim będą mogli wsłuchiwać się w dziecięcy słowotok, muszą cierpliwie i z mozołem, dzień po dniu, niemal od pierwszych chwil jego życia, uczyć dziecko ludzkiej mowy.
30-31
Druga Niedziela po NarodzeNiu Pańskim
32-33
Felietony
Nowa minister edukacji, zamiast zająć się naprawą polskiej szkoły, zaczęła od lansowania edukacji seksualnej. Według Joanny Kluzik-Rostkowskiej, zamiast jednego przedmiotu „Wychowanie do życia w rodzinie” dla wszystkich uczniów, zostaną wprowadzone różne programy.
Z różnych stron płyną sygnały świadczące o tym, że Polakom brakuje publicznego namysłu nad ich Ojczyzną. Owszem, opozycja (PiS) organizuje rozmaite konferencje programowe, poświęcone ważnym problemom społecznym, gospodarczym i politycznym oraz zgłasza pomysły naprawy naszego państwa.
35
36
38-41
Wyszydzić, zdyskredytować, wyśmiać – to najłatwiejszy sposób rozprawienia się z przeciwnikiem, kimkolwiek lub czymkolwiek by nie był.
Współcześni performersi w marzeniach o zaistnieniu gotowi są na wszystko.
A co może im zapewnić pięciominutową popularność?
Profanacja symboli religijnych na pewno ich nie zawiedzie
– Powiem wprost: edukacja seksualna jest formą wojny psychologicznej toczonej przeciwko narodowi polskiemu, aby zniewolić umysłowo Polaków i stworzyć z nich taki masowy rynek zbytu dla różnego rodzaju kapitalistycznych cwaniaków! – dr Michael Jones
41-46
Fakty i komentarze
47
48-49
„Czy mam jakąś receptę na życie? Akceptować je, przyjmować to, co niesie, nie poddawać się troskom. Nieszczęścia i troski są częścią życia i trzeba je akceptować. A o przyszłości myśleć z ufnością, którą daje wiara” – mówiła Ludmiła Marjańska
49-51
Listy do „niedzieli"
52
Z „Niedzielą" na co dzień
54
Niedziela bielsko-żywiecka
Niewątpliwie do historycznych wydarzeń w życiu Kościoła bielsko-żywieckiego należeć będą święcenia biskupie ks. prał. Romana Pindla, które 6 stycznia o godz. 15 odbędą się w katedrze św. Mikołaja, połączone z ingresem nowego ordynariusza diecezji.
W gmachu Kurii diecezjalnej w Bielsku-Białej dr Jan Rodak, wykładowca Akademii Techniczno-Humanistycznej, opowiadał o żyjącym w XVII wieku proboszczu w Pisarzowicach i Kętach, ks. Grzegorzu Janie Zdziewojskim, fundatorze obrazu, który od kilku miesięcy jest własnością naszej diecezji.
Parafia św. Barbary w Strumieniu dołączyła do tych parafii naszej diecezji, które aktywnie włączyły się w akcję budowania studni w Sudanie. Akcja przebiegała pod hasłem: „Zbieramy makulaturę – budujemy studnię w Sudanie Południowym”.
Niedziela częstochowska
Wśród inicjatyw, dążeń i planów, jakie będziemy podejmować w nowym roku, powinny się znaleźć także te dotyczące naszego chrześcijańskiego zobowiązania – do ewangelizacji.
Bible-ing, polegający na rozważaniu w milczeniu Słowa Bożego w miejscach publicznych, już po raz trzeci odbył się w Częstochowie.
Zespół Niepublicznych Placówek Oświatowych w Częstochowie, który od obecnego roku szkolnego prowadzi Zgromadzenie Sióstr Świętego Józefa, 13 grudnia 2013 r. oficjalnie zainaugurował swoją działalność.
Niedziela podlaska
Ludzki umysł wykonuje w każdej sekundzie ogromną ilość operacji. Umożliwia to niezwykle skomplikowany system połączeń neuronów. Wydaje się jednak, że nawet ten najdoskonalszy na świecie „komputer” nie bardzo potrafi sobie poradzić z prawdą obecną w naszej wierze o istnieniu „przed czasem” – zanim cokolwiek się stało.
W Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie odbywały się w dniach od 9 do 12 grudnia 2013 r. 16. Mistrzostwa Polski Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym.
Z ks. dr. Robertem Grzybowskim, dyrektorem Domu św. Antoniego w Drohiczynie oraz Szkoły Nowej Ewangelizacji Diecezji Drohiczyńskiej, rozmawia Marek Sobisz
Niedziela kielecka
A gdzie? W Jędrzejowie, gdzie znajduje się unikatowe w Polsce i na świecie muzeum z bogatą kolekcją zegarów słonecznych, przyborów astronomicznych, gnomonicznych i wszystkich przyrządów służących do pomiaru czasu.
Kościół Nawiedzenia NMP z cudownym obrazem Matki Bożej i klasztor na Mirowie to skarbiec wiary, dziedzictwo historii i kultury. Duchowość tego miejsca kształtują obecni w Pińczowie od ponad czterech stuleci ojcowie franciszkanie.
Z ks. Sebastianem Wieczorkiem, duchowym opiekunem Wspólnoty Trudnych Małżeństw „SYCHAR”, rozmawia Katarzyna Dobrowolska
Niedziela małopolska
Kiedy kilka lat temu samorządowcy z poparciem 3 milionów podpisów polskich obywateli zgłosili do Sejmu projekt ustawy w sprawie ustanowienia dnia wolnego od pracy w święto Trzech Króli, odezwało się wiele sceptycznych głosów.
Każdy rozpoczynający się rok w mediach zazwyczaj okraszany jest sloganami o „noworocznych postanowieniach”, pełno jest pytań, obaw o przyszłość, wątpliwości.
Książka „U boku Świętego”, stanowiąca zapis rozmowy kard. Stanisława Dziwisza z Gian Franco Svidercoschim, trafiła do polskich księgarń w grudniu 2013 r., miesiąc po wydaniu we Włoszech.
Niedziela lubelska
„Zapomniane kolędy i pastorałki, czyli dwie kopy melodyi pastuszkowych”, zebrane i ułożone przez Leszka Woźniaka, to wspaniały prezent na liturgiczny okres Bożego Narodzenia i czas kolędowania.
W uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia ulicami Lublina przejdzie Orszak Trzech Króli. Manifestacje radości i wiary odbędą się również na ulicach wielu miejscowości naszej archidiecezji.
W pierwszą sobotę i niedzielę grudnia 2013 r. w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Piaskach odbyła się wizytacja kanoniczna.
Niedziela legnicka
W Legnickiej Kurii Biskupiej 11 grudnia odbyła się konferencja prasowa, zapowiadająca wydarzenia w diecezji w nowym roku duszpasterskim.
Tradycyjnie już przed świętami Bożego Narodzenia dzieci ze Szkolnego Koła Caritas odwiedziły pensjonariuszy Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego „Samarytanin” w Legnicy, prowadzonego przez legnicką Caritas.
W okresie przedświątecznym, częściej niż zwykle, zdarza się, że odbieramy dziwne telefony. Najpierw osoba, która do nas dzwoni, pyta np. czy jesteśmy właścicielami tego numeru telefonu, innym razem wprost informuje nas o niezwykłej i tylko specjalnie dla nas przygotowanej ofercie.
Niedziela łódzka
W siedzibie Kurii Metropolitalnej odbyła się konferencja prasowa, podczas której zaprezentowano książkę „CzwartePrzykazanie.pl Archidiecezja Łódzka w trosce o osoby starsze”.
Co pięć lat w każdej parafii odbywa się wizyta kanoniczna. Ostatnio do parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła przybył bp Ireneusz Pękalski w celu poznania stanu wiary i życia wspólnoty.
Do kwestii związanych z wiarą i godnością człowieka odniósł się metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski podczas ostatniej w minionym roku edycji „Dialogów w katedrze”.
Niedziela przemyska
Data 6 grudnia 2013 r. stała się wyjątkową w historii sanktuarium św. Jana z Dukli oraz franciszkańskiej prowincji Ojców Bernardynów, gdyż w tym dniu Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2014 Rokiem św. Jana z Dukli, Patrona Polski.
W święto Świeckiej Wspólnoty Dominikańskiej, 23 listopada ub.r., odbyło się spotkanie Fraterni Świętych Franciszka i Dominika w Sanoku.
Generał Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika, o. Izydor Matuszewski, przyjął w grono Konfraterni Zakonu Paulińskiego bp. Ignacego Deca, ordynariusza diecezji świdnickiej, i ks. prał. Franciszka Rząsę z Jarosławia.
Niedziela rzeszowska
Już od dwudziestu lat dzieci we wszystkich polskich diecezjach włączają się w akcję Papieskich Dzieł Misyjnych, której celem jest pomoc dzieciom będącym w trudnej sytuacji materialnej w różnych krajach misyjnych świata.
Jest nowoczesny, wygodny, szybki, bez charakterystycznego stukotu kół, naszpikowany nowoczesnymi technologiami. Mowa o elektrycznym zespole trakcyjnym im. Kardynała Adama Kozłowieckiego SJ.
Afryka potrzebuje przede wszystkim misjonarzy – mówi pochodzący z Ugandy o. Otto Katto ze Zgromadzenia Misjonarzy Afryki, potocznie zwanego Ojcami Białymi, w rozmowie z Dorotą Zańko.
Niedziela sandomierska
Na Tarnobrzeskim osiedlu Zakrzów, u zbiegu alei Warszawskiej i ul. Batalionów Chłopskich, po kilku latach budowy, otworzono Park Przemysłowo-Technologiczny.
O byciu misjonarzem, o kłopotach z nauka lokalnego języka i o chodzeniu po śladach zwierząt z ks. Wiesławem Podgórkim rozmawia ks. Adam Stachowicz
W ramach kursów przedmałżeńskich do dyspozycji uczestników są pedagog, psycholog, kapłan, lekarz, terapeuta i instruktor życia rodzinnego.
Niedziela sosnowiecka
Pierwsza niedziela po Narodzeniu Pańskim to święto Świętej Rodziny – Jezusa, Maryi i Józefa. Rozważamy nie tylko historię biblijną, ale także wyciągamy naukę dla naszych rodzin, otaczamy je modlitwą i troską.
6 stycznia Kościół obchodzi uroczystość Objawienia Pańskiego, w tradycji znaną jako święto Trzech Króli. W liturgii uroczystość ta wiąże się z Bożym Narodzeniem.
W końcu samorządy zrozumiały, że obok infrastruktury trzeba równolegle stawiać na człowieka, zwłaszcza na rodzinę.
Niedziela świdnicka
Tytuł ubiegłorocznego programu duszpasterskiego zaczerpnęli biskupi z Ewangelii wg św. Mateusza i streścili w słowach „Być solą ziemi”.
Na 4500 metrów kwadratowych powstał jeden z największych i najnowocześniejszych ośrodków medycznych w kraju.
Ewangelia czytana w noc Bożego Narodzenia opowiada o okolicznościach narodzin Jezusa. Jezus narodził się w czasie podróży do Betlejem, gdzie był jeden z punktów spisu ludności w Cesarstwie Rzymskim.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Tradycja Trzech Króli wiąże się ściśle z Kolonią już od XII wieku. Arcybiskup Kolonii Rainald Dassel, który kierował kancelarią cesarską Fryderyka Barbarossy, przywiózł nad Ren z podbitego Mediolanu relikwie, które tam czczone były jako szczątki Trzech Króli.
Przed nami nowy rok. Znowu zaczyna się wszystko na nowo, od początku. Zaczyna się „coś”, co trwa od dawna, dokładnie nie wiadomo od kiedy.
19 listopada ub.r. o godz. 20 w kawiarence Duszpasterstwa Akademickiego u Chrystusowców w ramach Laboratorium Wiary odbyło się spotkanie z prof. Alberto Lozano Platonoffem, kierownikiem Katedry Organizacji i Zarządzania na Wydziale Nauk Ekonomicznych US, który pochodzi z Meksyku.
Niedziela toruńska
Z ks. Wojciechem Łapczyńskim, misjonarzem z Zambii, rozmawia ks. Paweł Borowski
Spotkanie rozpoczęła koncelebrowana Msza św. odprawiona pod przewodnictwem ks. prał. Daniela Adamowicza, dyrektora Caritas Diecezji Toruńskiej.
Był jednym z 300 pomorskich prezbiterów, którzy kapłaństwo opłacili męczeńską śmiercią.
Niedziela warszawska
Ciągle jeszcze pojawiają się głosy, że ks. dr Stefan Wyszyński był wielbicielem Adolfa Hitlera. I choć oskarżenia te są wyssane z palca, to jednak nie brakuje chętnych do rzucania błotem w Prymasa.
Rozmowa z Marcinem Styczniem pieśniarzem, autorem tekstów i dziennikarzem, który od kilkunastu lat gromadzi wokół siebie słuchaczy złaknionych dobrego słowa. Daje im utwory, którymi chce inspirować do refleksji. W jego dorobku są piosenki do tekstów Karola Wojtyły, Ernesta Brylla i wielu innych wielkich poetów.
Trzeba umieć używać swojej wolności, wybierając to, co jest dobrem prawdziwym – apelował do młodzieży Jan Paweł II. Co ciekawe, to samo przesłanie odnajdziemy w pisarskiej i filozoficznej twórczości Karola Wojtyły.
Niedziela wrocławska
Na to pytanie można odpowiedzieć na dwa sposoby. Pierwsza odpowiedź to jedno krótkie słowo: kerygmat.
Kościół św. Antoniego przy ulicy św. Antoniego we Wrocławiu, należący do parafii św. Mikołaja, zostanie ustanowiony sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła. Uroczystość zaplanowana jest na 25 marca 2014 r.
Od kilkunastu dni, nieprzerwanie trwa demonstracja na kijowskim Majdanie. Sprawa dotyczy podpisania umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską.
Zabawa w karnawale jest dla nas okazją do świętowania, do integrowania środowisk wspólnotowych i rodzinnych, do promowania imprez bezalkoholowych i do poszanowania ludzkiej godności.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Wchodzimy w Nowy Rok łamiąc się białym chlebem. Na spotkaniach opłatkowych, których w naszej diecezji tak wiele, składamy sobie najserdeczniejsze życzenia świąteczne i noworoczne. Kolędujemy.
W zespole zamkowo-pałacowym przy Muzeum Kresów w Lubaczowie, w sali wystawowej Galerii Oficyna, 15 grudnia br. została otwarta wystawa pt. „Wszechświat stał w pokoju świąteczną choinką”.
Niepełnosprawność nadal wywołuje w ludziach różne reakcje. Między innymi po to, aby oswoić lęk przed nią, 8 grudnia ub.r. w Hrubieszowskim Domu Kultury odbył się koncert z okazji Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych, którego głównym organizatorem był Powiatowy Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczych w Hrubieszowie.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Przed samymi świętami Narodzenia Pańskiego w naszych parafiach było bardzo wiele zajęć duszpasterskich. Kapłani wiele godzin spowiadali, troszczyli się o zbudowanie żłóbka, ustalali ostatnie szczegóły świątecznych uroczystości.
Każdego dnia przed klerykami staje wiele zadań, polegających na służeniu sobie nawzajem. Wśród wielu obowiązków znaczące miejsce zajmuje dbanie o chorych alumnów.
Pracownicy i wolontariusze Caritas w dniach 13-15 grudnia przeżywali w Rokitnie rekolekcje adwentowe. Uczestniczyło w nich 107 osób z różnych stron diecezji. Rekolekcje poprowadził ks. Stanisław Podfigórny, dyrektor Caritas diecezjalnej.