Reklama
edytorial
Wszystko wskazuje na to, że jesteśmy świadkami ostatnich ruchów „Ruchu”. Na naszych oczach kończy się żywot istniejącego od 1918 r. głównego do niedawna kolportera gazet.
Z radością zauważamy, że Europa się budzi i dostrzega, iż ma chrześcijańskie korzenie. Budzenie chrześcijańskiej świadomości jest ważne, światowa masoneria i dobrze zorganizowani ateiści podjęli bowiem zdecydowaną wojnę z Kościołem.
3
z Watykanu
4
dookoła świata
5
konferencja na 100. rocznicę odzyskania niepodległości
W Częstochowie w dniach 6-8 grudnia br. odbywała się międzynarodowa konferencja pt. „Tyś naszą Hetmanką. Jasnogórskie drogi do niepodległości”, zorganizowana przez Wydział Filologiczno-Historyczny miejscowego Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza
8
sylwetka - George Herbert Walker Bush
„Polityka nie musi być wredna” – często powtarzał 41. prezydent USA – George Herbert Walker Bush, który zmarł 30 listopada 2018 r. Mawiał też: „Co zrobiłem dobrze, a co źle – zdecydują historycy”
10-11
temat numeru: światło dla pokoju
W niedzielę 2 grudnia, podczas modlitwy „Anioł Pański” papież Franciszek dokonał symbolicznego gestu zapalenia świecy przywiezionej z Damaszku. Świeca ta jest symbolem kampanii pomocy chrześcijańskim dzieciom w umęczonej wojną Syrii
O inicjatywie „Świece dla pokoju w Syrii” z ambasadorem RP przy Stolicy Apostolskiej Januszem Kotańskim rozmawia Włodzimierz Rędzioch
15-17
Polacy w świecie
Polska Szkoła im. św. Jana Pawła II w Lemont jest taką samą szkołą jak wiele innych polonijnych szkół w aglomeracji chicagowskiej czy też w każdym innym zakątku świata. Do szkoły uczęszczają dzieci lub wnuki zwyczajnych ludzi, którzy kiedyś opuścili, z bardzo różnych względów, ojczyznę – i są teraz Polakami na emigracji.
18-20
rok duszpasterski 2018/2019
21
25 lat Katolickiej Agencji Informacyjnej
Katolicka Agencja Informacyjna jest obiektywnym źródłem informacji o Kościele dla najlepszych redakcji w Polsce. W tym roku agencja obchodzi swoje 25-lecie
22-23
propozycje
Książka papieża Franciszka „Ave Maria”, już od 8 grudnia br. dostępna w języku polskim, ukazała się nakładem Wydawnictwa Ojców Franciszkanów Niepokalanów
24
28-29
pożegnanie śp. ks. Adama Łacha
30
31
32-33
połączyła nas Polska
34
felieton
35
36-37
fakty, opinie
Zmiana klimatu to także kwestia moralna, a nie tylko techniczna
38
z prasy zagranicznej
39
40-41
47
rodzina, poradnik
Ten Adwent to piękny czas. Nie tylko tegoroczny, ale każdy. Komercja komercją – „gwiazdkowy” blichtr w sklepach też ma swój urok, o ile traktujemy go jako pewną ciekawostkę, dodatek do innego uroku – tego, który płynie ze specyfiki okresu liturgicznego
48
Niedziela Młodych
Przed nami 34. Światowe Dni Młodzieży. Tym razem papież Franciszek wybrał jako miejsce spotkania Panamę. Piękny, atrakcyjny kulturowo i klimatycznie kraj, do którego bardzo chciałoby się pojechać... Niestety, duża odległość powoduje, że dla wielu młodych to po prostu niemożliwe
Znowu trwa Adwent, czas oczekiwania na przyjście Pana Jezusa – Boga Miłości. Ten historyczny trwał kilka tysięcy lat. Nie mieści się w głowie, aby tyle wieków oczekiwać na jakieś konkretne wydarzenie, a co więcej, aby przekazywać potrzebę owego oczekiwania z pokolenia na pokolenie.
50-53
kultura
54
55
listy do niedzieli
56
Niedziela bielsko-żywiecka
– Pomyśl, co warte są święta, które sprowadza się do konsumpcji. Czy odbudujesz relacje najważniejsze w rodzinie przez to, że kupisz każdemu prezent?
„Cieszę się, że byłem na Złotych Łanach. Dawno pragnąłem tej wizytacji” – tak kard. Karol Wojtyła opisał swój pobyt w bielskiej parafii św. Józefa.
XVI Regionalny Dzień Skupienia Apostolstwa Dobrej Śmierci
Niedziela częstochowska
Similis simili gaudet – Podobny cieszy się podobnym. To łacińskie adagium mówi o tym, że gdy zauważam, iż ktoś wykazuje postawę podobną do mojej, to się z tego cieszę.
Eucharystia była punktem wyjścia do dwóch wydarzeń – wręczenia metropolicie częstochowskiemu medalu „Pro Bono Poloniae” i otwarcia wystawy „Biżuteria patriotyczna i pamiątki historyczne XIX i XX wieku”
Szacuje się, że w latach 2025-30 co trzecie dziecko może być chore na cukrzycę lub znajdować się w okresie przedcukrzycowym.
Podczas ostaniego synodu w Watykanie niektórzy ojcowie synodalni zaznaczyli, że chodzi o powrót do pracy organicznej z młodymi, czyli o systematyczną formację młodych.
Niedziela podlaska
Ligawki, trombity, bazuny, a także inne instrumenty pasterskie rozbrzmiały 1 i 2 grudnia br. w Ciechanowcu.
Okres adwentowego oczekiwania wyraża się w rozbudowanych i głębokich obrzędach liturgicznych w Kościele oraz jest okazją do rodzinnych spotkań.
O macierzyństwie, ochronie życia dzieci nienarodzonych z Bożeną Zdzieborską, matką pięciorga dzieci, katechetką, rozmawia Monika Kanabrodzka
Niedziela kielecka
Stanisław Śliwa z Wodzisławia – regionalista, fotograf, malarz amator, prywatnie lekarz stomatolog, kolekcjoner zbiera świąteczne pocztówki
– Od czterystu lat to miejsce jest święte i wyjątkowe dla wiernych tutejszej parafii, której patronuje św. Jakub Apostoł Starszy – mówił bp Jan Piotrowski
Niemal u progu Adwentu obchodziliśmy w Kościele na całym świecie Światowy Dzień Ubogich.
Niedziela małopolska
– Na ten dzień lipnicka parafia czekała od XIV wieku. Zwłaszcza ta świątynia dedykowana jego czci. Zatem św. Andrzej Apostoł przybywa do swojego domu
Zgodnie twierdzą, że to, kim są teraz, zawdzięczają Katolickiemu Stowarzyszeniu Młodzieży, które w niedzielę 25 listopada świętowało 25-lecie reaktywacji w archidiecezji krakowskiej
W 188. rocznicę wybuchu powstania listopadowego zostały wręczone w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa nagrody honorowe – tytuły „Świadek Historii”.
Niedziela lubelska
W Wigilię Bożego Narodzenia w hali Targów Lublin przy świątecznym stole usiądzie pół tysiąca osób potrzebujących: bezdomnych, ubogich, chorych i samotnych.
Ulicami Lublina już po raz 5. przeszedł Orszak św. Mikołaja.
Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata to zakończenie wizytacji kanonicznej w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Woli Korybutowej
Niedziela legnicka
Od lat dzień św. Barbary jest w diecezji legnickiej świętem pracujących na jej terenie górników i skalników.
Ciepłe kurtki, płaszcze, polary, swetry, szaliki i czapki można znaleźć na wieszakach, które stanęły na placu przy parafii Świętej Trójcy w Legnicy. Wszystko to za sprawą ogólnopolskiej akcji „Wymiana ciepła”.
W parafii św. Jacka w Legnicy obchodzono 1 grudnia br. jubileusz 25-lecia istnienia Koła Stowarzyszenia Krwi Chrystusa
Niedziela łódzka
Ostatnie – wspólne dla wszystkich grup – nabożeństwo I Ekumenicznej Pielgrzymki do Ziemi Świętej celebrowane było w niedzielne popołudnie 9 grudnia na katolickim cmentarzu w Jerozolimie.
Oprócz staranności wykonania szopek uwagę zwracała wielorodność materiałów, z których zostały zrobione.
Czy miłosierdzie można zmierzyć? Jest nieskończone. A jednak czasem jego miarą są kilometry wydeptane wokół kościoła.
Niedziela przemyska
Roraty, codzienne rodzinne czytanie Pisma Świętego, pomoc najbardziej potrzebującym, adwentowe wieńce... Otwieramy serca na przyjście Pana Jezusa. A oto pomysł z Kraczkowej
Na Papieskim Uniwersytecie Urbanianum w Rzymie 27 listopada 2018 r. odbyło się oficjalne otwarcie wystawy pt.: „Rodzina Ulmów. Honorując sprawiedliwych”.
Z ks. prał. Arturem Jańcem, dyrektorem Caritas Archidiecezji Przemyskiej, rozmawia jego zastępca ks. Paweł Konieczny (cz. 2)
Niedziela rzeszowska
Pro Spe znaczy robić coś dla nadziei. Od niespełna trzech lat działa w Rzeszowie fundacja o tej nazwie.
Możesz żyć prawdziwiej – odkrywać, jak wiele siły i nadziei płynie z bycia w autentycznych relacjach.
Do Pięknej Pani w Dębowcu przybyły ostatnie tegoroczne stanowe pielgrzymki kolejarzy i pszczelarzy ze swymi sztandarami.
Niedziela sandomierska
W każdej parafii, już od pierwszej niedzieli Adwentu, są do nabycia świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.
Doroczny dzień skupienia przeżywali członkowie Grup Modlitwy Ojca Pio.
Pod hasłem „Zabiorę się i pójdę do mojego Ojca” odbyły się w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu rekolekcje dla młodzieży męskiej.
Niedziela sosnowiecka
Niezwykle rzadko się zdarza, aby Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach nagradzało osoby spoza środowiska lekarskiego.
W czeladzkim Muzeum Saturn możemy zobaczyć ciekawą ekspozycję poświęconą św. Barbarze.
30 listopada w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Siewierzu odbył się niezwykły koncert patriotyczny.
Niedziela świdnicka
Wałbrzyscy kolejarze, podobnie jak ich koleżanki i koledzy w całej Polsce, obchodzili święto swojej patronki – św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Uroczystościom przewodniczył ks. kan. dr Marek Zołoteńki, kapelan kolejarzy diecezji świdnickiej.
Msza św. w parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego na Starym Zdroju w Wałbrzychu, a po niej spotkanie społeczności romskiej tworzącej razem z Polakami jedną wspólnotę parafialną przy tym kościele – to najważniejsze wydarzenia w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata.
W środę 28 listopada 2018 r. w świetlicy wiejskiej w Goczałkowie odbył się „Wieczór z poezją Karola Wojtyły/Jana Pawła II i piosenką dla niego”.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Największej i najstarszej goleniowskiej świątyni od wielu wieków patronuje św. Katarzyna Aleksandryjska.
W Stargardzie 16 listopada br. odbył się finał Stargardzkiego Powiatowego Konkursu Niepodległościowego zorganizowanego przez parafię pw. NMP Królowej Świata, II Liceum Ogólnokształcące im. C. K. Norwida oraz Fundację Nasza Kolegiata w Stargardzie.
Jestem matką 35-letniego niewidomego i upośledzonego intelektualnie od urodzenia Marcina – odważnie mówi o swoim domowym wolontariacie mieszkanka Godowa niedaleko Maszewa – pani Wanda.
Niedziela toruńska
Grudziądzkie ruchy i stowarzyszenia katolickie zaprosiły 1 grudnia małżonków, rodziców, młodzież i dzieci z parafii rejonu grudziądzkiego na kongres „Rodzina – dobrą nowiną dla Kościoła i dla świata”
Świeca, która tworzy polską Wigilię” to hasło przyświeca tegorocznemu Wigilijnemu Dziełu Pomocy Dzieciom.
Każdy z nas w oczach Boga jest wyjątkowy, utalentowany i może przynosić piękne owoce – zapewniał ks. Łukasz Skarżyński zgromadzonych na Mszy św. inaugurującej IV Cecyliański Przegląd Pieśni i Piosenki Religijnej.
Niedziela warszawska
W niektórych warszawskich i podwarszawskich parafiach rekolekcje już się odbyły, ale najczęściej jednak zaczynają się tradycyjnie w trzecim tygodniu Adwentu.
W Adwencie młode mamy z parafii bł. Władysława z Gielniowa szturmują niebo w intencji rodzin.
Śpiewem ubogacają liturgię, kolędują, występują na szkolnych akademiach. A dla seniorów zrobili biało-czerwone różańce
Niedziela wrocławska
Pierwsza sobota grudnia była pełna chwały, a to wszystko za sprawą festiwalu zorganizowanego przez Stowarzyszenie Polskiej Muzyki Chrześcijańskiej „Muza Dei”
– 35 lat Wrocławskiego Koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w służbie ludziom ubogim i potrzebującym to piękna historia.
Jej zamysł jest bardzo prosty: kiedy masz za dużo jedzenia wkładasz je do tzw. społecznej lodówki, a gdy ci go brakuje sięgasz do niej.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Na terenie XIX-wiecznego zespołu parkowo-pałacowego w Łabuńkach znajduje się hospicjum Santa Galla. W tym roku mija 20 lat funkcjonowania tej placówki.
W auli franciszkańskiej przy sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju odbyły się uroczystości upamiętniające budowniczych parafialnego kościoła
W kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryii Panny w Biłgoraju odbył się cecyliański koncert muzyki chóralnej w wykonaniu chórów ziemi biłgorajskiej
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Alumni z roku IV otrzymali posługę akolitatu, zaś ich starsi koledzy zostali przyjęci do grona kandydatów do święceń. Diecezja otrzymała także nowych diakonów
Z ks. prał. Eugeniuszem Jankiewiczem, kapelanem Lubuskiej Rady Konsultacyjnej do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej i Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych, rozmawia Kamil Krasowski
Rozmowa z nowym prezesem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej