Reklama
edytorial
Pielgrzymka „Niedzieli” na Jasną Górę – 19 września 2015
Należę do pokolenia ludzi, którzy mają doświadczenie PRL-u, wiążące się z poczuciem smutku i beznadziei. Oby te czasy nigdy już nie wróciły. Jednocześnie zauważamy dziś pewne klimaty, które są jakby powtórką tamtej epoki. Do takich należy m.in. tendencja, zwłaszcza w niektórych mediach, do wyciszania Kościoła
3
z Watykanu
4
głos z Jasnej Góry
Homilia abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, wygłoszona 15 sierpnia 2015 r. na Jasnej Górze
W pierwszej chwili myślałem ten komentarz zacząć inaczej. Ostatecznie jednak, w kontekście fali nieprzychylnych – to chyba nawet mało powiedziane – napastliwych, graniczących z nagonką – komentarzy do homilii abp. Wacława Depo, wygłoszonej na Jasnogórskim Szczycie 15 sierpnia 2015 r., w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, przyszły mi na myśl ewangeliczne obrazy pasterza i najemnika.
8-9
temat numeru: punkty zapalne świata • pod znakiem półksiężyca
Z o. Samirem Khalilem Samirem SJ – wielkim znawcą świata arabskiego i islamu, obecnie prorektorem Papieskiego Instytutu Wschodniego (IOP) w Rzymie – rozmawia Włodzimierz Rędzioch
12-13
temat numeru: punkty zapalne świata • imigranci
Żyjemy w trudnych i niespokojnych czasach, w których musimy stawiać czoło wielu globalnym problemom. Jednym z nich jest masowa emigracja ludności. Jak radzą sobie z tym problemem poszczególne kraje?
14-15
20-21
Andy, franciszkanie, film i „Niedziela"
Mieli niewiele ponad 30 lat i niesamowitą energię. Widać to na zdjęciach, które zrobiono niemal ćwierć wieku temu. Zakonnicy uśmiechają się szeroko, radośnie, słońce razi ich w oczy, a za ich plecami pysznią się monumentalne Andy, wiją się żółte nitki ścieżek.
24
wakacyjne zaproszenie • polskie sanktuaria • Lubaczów
Podczas wakacyjnych wędrówek zachęcamy do odwiedzenia kresowego Lubaczowa. W mieście tym był św. Jan Paweł II, czterokrotnie jako arcybiskup i kardynał metropolita krakowski i raz jako papież. Lubaczów jest zatem papieskim miastem
28-29
wiara i życie
Misternie ułożona mozaika pod głównym ołtarzem kościoła Rozmnożenia Chleba w miejscowości Tabgha przedstawia kosz z czterema chlebami i dwie ryby. Zgodnie z zapisem Ewangelii, Jezus miał do dyspozycji pięć chlebów. Co się stało z piątym? Myśl artysty układającego mozaikę jest iście teologiczna, wręcz duchowa: piąty chleb to ten rozmnażany na ołtarzu.
31
liturgia tygodnia
Jezus odsłania swą tożsamość i misję, mówiąc, że kto spożywa Jego ciało, ma życie wieczne i zostanie wskrzeszony przez Niego w dniu ostatecznym. Tego rodzaju mowa wydała się wielu niezrozumiała, wręcz gorsząca. Ta sytuacja pokazuje, że nie ma sensu mówić, iż Jezus był wspaniałym człowiekiem, ale nie Bogiem Zbawicielem. Sam Mistrz z Nazaretu bowiem wskazywał wyraźnie na swe Bóstwo i misję zbawienia
32-33
36-37
fakty • opinie
Podważanie i relatywizowanie nauczania Kościoła przez kapłanów jest źródłem szczególnego zamętu i dlatego nie może pozostać bez reakcji.
38
z prasy zagranicznej
39
felietony
Odwiedziłam grób ks. Ignacego Skorupki na Warszawskich Starych Powązkach. Skromny, nieco zmurszały stary piaskowiec, napisy, zdjęcia, u góry obok krzyża – biało-czerwona flaga. Warto przytoczyć treść umieszczoną na czołowej i bocznej płycie, podpisanej przez rodziców bohaterskiego księdza: „Kawaler Krzyża Virtuti Militari, obrońca Warszawy, ukończył Akademię Duchowną, prefekt szkół, opiekun sierot, młodzieży i wygnańców, harcerz, kapelan 236 p.p.
Najwięcej ludzi naszego globu, bo grubo ponad miliard, mówi po chińsku.
Eksperci twierdzą, że dzisiejsze kłopoty z brakiem prądu, a także z suszą i brakiem wody to wynik wieloletnich zaniedbań.
40-41
wakacyjny cykl „Niedzieli" • wyprawy na lato
Zachwycające krajobrazy, przyroda i zabytki, w szczególności malowane klasztory, sprawiają, że rumuńska Bukowina to najbardziej malowniczy zakątek Karpat Wschodnich – uważa Janusz Rosikoń, znany fotograf
42-43
rodzina • poradnik
44
Dzieło Nowego Tysiąclecia • żywy pomnik Jana Pawła II
W dniach 17-28 lipca br. w Rzeszowie przebywało blisko tysiąc gimnazjalistów i licealistów – stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Fundacja organizuje obozy dla swoich podopiecznych od 14 lat – co roku w innym mieście. Celem spotkania młodzieży ze wszystkich zakątków Polski jest zapoznanie jej z największymi ośrodkami w kraju oraz formacja duchowa i intelektualna
46-47
Niedziela Młodych
Życie to nieustanna wędrówka. Na Jasną Górę można chodzić co roku, ale życie ziemskie więcej się nie powtórzy. Warto więc pytać siebie o jakość swojego dzisiaj.
Kolorowy bus z wizerunkami papieża Franciszka i św. Jana Pawła II oraz najważniejszych miejsc z Krakowa i Kalwarii Zebrzydowskiej przez prawie miesiąc podróżował po Europie. Członkowie Stowarzyszenia GPS Kalwaria wrócili do Kalwarii Zebrzydowskiej po przejechaniu kilku tysięcy kilometrów. Ich celem nie było miejsce, a szerzenie idei Światowych Dni Młodzieży wszędzie tam, gdzie spotkają młodych ludzi
50-53
kultura • mówi Ireneusz Krosny
O młodzieży, wierze i życiu poza sceną z Ireneuszem Krosnym podczas Diecezjalnych Dni Młodzieży diecezji toruńskiej w Hartowcu rozmawia Daria Neumann
55
listy do „Niedzieli"
Różnokolorowe koperty, które trafiają codziennie na redakcyjne biurka, a ostatnio coraz częściej e-maile, są świadectwem głębokiego zaufania, jakim darzą nas Czytelnicy. Dzieląc się na łamach niektórymi listami z redakcyjnej poczty, pragniemy, aby „Niedziela” była owocem zbiorowej mądrości redakcji i Czytelników.
Dziękuję za pamięć, dobrą informację i troskę o zdrowie (tu muszę dodać, że nasz korespondent jest obecnie na terapii interferonowej). I za znaczki. Jeszcze niedawno wydawało mi się, że mam gdzie wracać. Byłem w błędzie. Czy zna Pani może jakąś fundację, która by mnie przyjęła pod swój dach?
56
różne
Najnowszy audiobook wydawnictwa Raj Media: „Planeta ludzi – 12 kroków nie z tej ziemi” może pomóc tym, którzy borykają się z uzależnieniami własnymi lub osób bliskich. Przewodnikiem i autorem rozważań jest ks. Marek Dziewiecki, który zauważa, że chociaż program jest stosowany powszechnie w grupach AA, to może także okazać się skuteczną pomocą dla każdego, kto znalazł się w jakimkolwiek kryzysie życiowym.
57
Niedziela bielsko-żywiecka
Lejący się z nieba żar, gorący asfalt, obolałe nogi, zmęczenie. Ale też radość, uśmiech, śpiew i modlitewna wdzięczność za to, że udało się dojść. Tak można krótko opisać to, co działo się u stóp częstochowskiego sanktuarium, gdy 24. Piesza Pielgrzymka Diecezji Bielsko-Żywieckiej dotarła przed Szczyt Jasnej Góry.
Uroczystą Mszą św. z udziałem bp. Stanisława Dowlaszewicza OFMConv z Boliwii, upamiętniono 9 sierpnia w kościele św. Michała Archanioła w Łękawicy męczeńską śmierć rodaka, o. Michała Tomaszka i jego towarzysza o. Zbigniewa Strzałkowskiego z podtarnowskiej Zawady.
Taki jubileusz nieczęsto się zdarza. Tym razem wyjątkowy jubileusz, bo 450-lecia parafii, będzie przeżywała parafia św. Bartłomieja Apostoła w Czańcu. Początki powstania parafii datuje się na rok 1565 r., kiedy to biskup krakowski Filip Padniewski powołał do życia pierwszą samodzielną parafię w Czańcu.
Niedziela częstochowska
26 sierpnia przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Wierni archidiecezji pielgrzymują na Jasną Górę, by oddać cześć Matce Chrystusa Pana właśnie w święto Częstochowskiej Prowincji Kościelnej.
Chciałbym dziś przypomnieć wielkiego sługę Maryi – św. Maksymiliana Marię Kolbego. Ten święty męczennik bardzo ukochał Maryję w tajemnicy Niepokalanego Poczęcia.
– KSM kształtuje młodzież nie tylko od strony religijnej, ale i patriotycznej. Jest wspaniałą formacją młodych ludzi – mówi „Niedzieli” s. Millena Banach, józefitka, która w diecezji częstochowskiej wspólnie z młodzieżą podejmuje wiele inicjatyw.
Niedziela podlaska
W czwartek 30 lipca spotkanie upamiętniające Romów i Sinti zamordowanych w Treblince zgromadziło przedstawicieli narodowości romskiej, władze kościelne z bp. Tadeuszem Pikusem na czele oraz władze państwowe i samorządowe.
O godz. 11. 30 pielgrzymi drohiczyńscy uczestniczyli we wspólnej Eucharystii z przybyłymi tego dnia przed południem grupami (24. Piesza Pielgrzymka Diecezji Pelplińskiej, 31. Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej, 33. Piesza Pielgrzymka Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, 38. Piesza Pielgrzymka Diecezji Rzeszowskiej). Przewodniczył jej i słowo Boże wygłosił pasterz diecezji drohiczyńskiej bp Tadeusz Pikus.
Obecność symboli ŚDM w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kosowie Lackim w dniach od 4 do 5 lipca stała się dla wiernych z dekanatu sterdyńskiego czasem modlitwy przy krzyżu i ikonie Matki Bożej.
Niedziela kielecka
Pielgrzymi dotarli do Matki Bożej Jasnogórskiej 13 sierpnia. Wraz z pielgrzymami szedł biskup kielecki Jan Piotrowski, który powitał wszystkie grupy z jasnogórskiego Szczytu. Pokonali 200 km w ciągu 8 dni pod wodzą ks. Jacka Iwana.
Zakrystia w kościele św. Wojciecha w Książu Wielkim jest wyjątkowa dzięki malowidłom uwieczniającym poprzednich proboszczów, z których wielu – prepozytów – pełniło znaczące funkcje w kraju i być może nawet nigdy do Książa nie zawitało.
Św. Bartłomiej, apostoł i męczennik, patronuje kilku kościołom w diecezji kieleckiej: w Stradowie, Szczekocinach, Chęcinach, Czaplach Wielkich i pradawnej gotyckiej świątyni w Chotlu Czerwonym, w pobliżu Wiślicy.
Niedziela małopolska
Można powiedzieć, że to także wizyta sentymentalna. Obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, znajdujący się od wieków w zabytkowym kościele w Paczółtowicach, nieopodal Krzeszowic i Czernej, odwiedza miejsce swojego powstania. Wszak jest dziełem mistrzów z Krakowa. Podejmuje trud podróży, ale i niemałe wyzwanie: Maryja z Dzieciątkiem po raz pierwszy od wieków będą podziwiani poza obrębem sacrum.
Jeśli uwzględnić najstarsze zapiski, to parafia trwa od pierwszej połowy XIV wieku. Chociaż są i tacy, którzy twierdzą, że już w XIII, a nawet XII stuleciu w dolinie rzeki Stradomki, na Pogórzu Karpackim, na terenie dzisiejszego Łapanowa, istniała duża osada, w której ówcześni właściciele wybudowali kościół.
Bycie patronką Światowych Dni Młodzieży zobowiązuje. Faustyna Kowalska od miesięcy prowadzi przygotowania. Pomagają jej współsiostry ze Zgromadzenia oraz młodzi biorący udział w „Łagiewnickich Dwudziestkach Dwójkach”.
Podczas Pikniku Wolności, jaki odbył się 9 sierpnia w podkrakowskich Michałowicach, nagrodę im. Tadeusza Strumiłły „Szumiący Dąb”, otrzymał Leszek Hinc, prezes Zarządu Stowarzyszenia na rzecz rozwoju dzieci i młodzieży „Pełna Chata”.
Niedziela lubelska
W upalny dzień 14 sierpnia na Jasnej Górze było prawdziwe święto archidiecezji lubelskiej. Do Matki Częstochowskiej wraz z 37. Lubelską Pieszą Pielgrzymką dotarło ponad dwa tysiące pątników.
Z satysfakcją należy odnotować lokalne inicjatywy podejmowane dla obudzenia polskiej świadomości narodowej, kształtowania myśli propaństwowej i krytycznego oglądu historii lokalnej. Taką inicjatywę podjęło Towarzystwo Przyjaciół Milejowa, które zorganizowało cykl imprez i uroczystości upamiętniających stulecie walk I wojny światowej na terenie gminy Milejów i najbliższych okolic.
Sto lat temu, na przełomie lipca i sierpnia, pod Jastkowem rozegrała się bitwa pomiędzy wycofującymi się żołnierzami armii rosyjskiej i wojskami austriackimi, w skład których wchodziła 1. Brygada Legionów Polskich i 4. Pułk Piechoty Legionów Polskich.
Niedziela legnicka
Już po raz 21. Lubańskie Stowarzyszenie Abstynentów „Odnowa” zorganizowało Międzynarodowy Abstynencki Festiwal Muzyczny i Zlot Rodzin Abstynenckich.
Tym razem na czas wakacyjnych podróży polecamy miejscowość Azpeitia, położoną w kraju Basków w północnej Hiszpanii, która słynie z miejsca narodzin założyciela zakonu Jezuitów.
Przystanek Jezus to ogólnopolska inicjatywa ewangelizacyjna skierowana do uczestników Przystanku Woodstock. Głównym celem obecności ewangelizatorów jest ukazanie Jezusa, który przynosi dar zbawienia każdemu człowiekowi.
Niedziela łódzka
Około tysiąca pielgrzymów z Tomaszowa Mazowieckiego przyszło na Jasną Górę w 199. Tomaszowskiej Pieszej Pielgrzymce. Pątnicy mieli do pokonania około 120 km.
Tu dzieci słyszące uczą się języka migowego, a niesłyszące zaczynają wypowiadać pierwsze słowa. Dzieci widzące pomagają w zabawie niedowidzącym, a te odwdzięczają się radosnym uśmiechem.
Historia domu Bożego jest nieco starsza niż nasza parafia. W 1905 r. zapadła decyzja budowy poprzedniczki naszego kościoła Przemienienia Pańskiego – kaplicy, która stanowiła filię parafii św. Wojciecha.
Niedziela przemyska
Znana jest powszechnie miłość duchowych synów św. Franciszka do Najświętszej Maryi Panny. W Przeworsku znalazła ona wyraz w czci oddawanej Matce Bożej Pocieszenia.
Oficjalna nazwa naszej wspólnoty brzmi: Stowarzyszenie Apostolstwa Katolickiego, czyli popularnie pallotyni. Jesteśmy wspólnotą księży i braci, założoną 1835 r. przez św. Wincentego Pallottiego.
Wielkie Oczy, nazywane tak od dwóch miejscowych stawów, urokliwe miejsce, gdzie spotykały się ze sobą trzy społeczności: żydowska, greckokatolicka i katolicka, ma pasjonującą historię. Ale najważniejszym zabytkiem w mieście jest jedna z najstarszych kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej pochodząca z początków XVII stulecia.
Niedziela rzeszowska
Duszpasterstwo Rolników Diecezji Rzeszowskiej zaprasza na uroczystości dożynkowe w niedzielę 30 sierpnia, o godz. 11, do katedry rzeszowskiej.
Początki istnienia miejscowości i parafii Osiek sięgają drugiej połowy XIV wieku. W roku 1365 król Kazimierz Wielki wydał akt lokacyjny, na mocy którego powstało miasto Osiek, a wraz z nim parafia.
23 sierpnia to dla parafian z rzeszowskiej Białej jeden z najważniejszych dni w życiu wspólnoty. Wpisuje się w niego konsekracja kościoła.
Niedziela sandomierska
Wszystkie cztery kolumny Pieszej Pielgrzymki Ziemi Sandomierskiej 12 sierpnia spotkały się przed Częstochową, aby razem wkroczyć do miasta i oddać hołd Jasnogórskiej Królowej Polski.
Wśród różnych służb wspierających pielgrzymki piesze spotkać można jednostkę straży pożarnej z Dąbrowicy k. Ulanowa. Regularnie już od 10 lat biorą oni udział w pieszej pielgrzymce ze Stalowej Woli na Jasną Górę.
Nakładem Wydawnictwa Diecezjalnego i Drukarni w Sandomierzu ukazał się pierwszy w Polsce elementarz do nauki religii dla osób z niepełnosprawnością intelektualną pt. „Ja też jestem chrześcijaninem”.
Niedziela sosnowiecka
Sierpień to czas pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. Tradycyjnie na pielgrzymim szlaku do Czarnej Madonny znaleźli się pielgrzymi z diecezji sosnowieckiej.
Ks. kan. Edward Sztama, emerytowany proboszcz parafii w Brudzowicach, obchodził niedawno w parafii Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Jaroszowcu jubileusz 55-lecia kapłaństwa.
Jak pisała Małgorzata Omilanowska w monografii Stefana Szyllera, był on twórcą niezwykle płodnym i wszechstronnym. W ponad trzystu projektach budowli wykazał się umiejętnością operowania nie tylko wszystkimi stylami, lecz także technikami i materiałami budowlanymi.
Niedziela świdnicka
Tegoroczna pielgrzymka w swojej treści była bardzo maryjna. I co w tym dziwnego? Ktoś może zauważyć. Przecież idą na Jasną Górę, do Matki Bożej.
Mało kto kojarzy nazwisko tej filigranowej starszej kobiety, mimo że jako kustosz opiekowała się najstarszym kościołem w mieście przez ponad 60 lat. Jak żyła tak zgasła, pokornie i cicho. 30 lipca br. o godz.14 zmarła 97-letnia Łucja Radzanowska.
16 sierpnia Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Wambierzycach przewodniczył kard. Joachim Meisner w asyście biskupa świdnickiego Ignacego Deca, ks. inf. Józefa Strugarka i licznie zgromadzonego duchowieństwa.
Filozof francuski Gabriel Marcel (1889-1973) – przedstawiciel egzystencjalizmu chrześcijańskiego – napisał wiele książek filozoficznych. Jednej dał tytuł „Homo viator”, czyli człowiek pielgrzym, wędrowiec. W książce wskazał na bardzo ważny rys naszego ludzkiego bytowania na ziemi, na to, że jesteśmy w drodze.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Komuniści, walcząc o przejęcie pełni władzy w Polsce po 1944 r., niszczyli bezwzględnie zbrojne podziemie niepodległościowe i legalną opozycję polityczną. Zapanował powszechny terror i masowe aresztowania. W kraju powstała sieć aresztów, więzień, obozów pracy.
Poprosiliśmy wikariusza generalnego Towarzystwa Chrystusowego ks. Bogusława Burgata o przybliżenie nam kilku aspektów pracy Księży Chrystusowców w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.
Już za kilka dni w sprzedaży ukaże się najnowsza płyta szczecińskiego zespołu dziecięco-młodzieżowego „Serduszka”, która jest zwieńczeniem trwającego w Sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie Roku Serca Jezusowego ogłoszonego przez abp. Andrzeja Dzięgę.
Niedziela toruńska
Radosne, kolorowe i rozśpiewane grupy 37. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Toruńskiej 12 sierpnia dotarły na Jasną Górę. Przed Szczytem utrudzonych i szczęśliwych pątników witał bp Józef Szamocki, który dzielił z nimi trud drogi przez cały czas.
W liczącym 350 lat barokowym kościele w toruńskiej dzielnicy Podgórz od dwóch wieków znajduje się otoczony czcią wizerunek Niepokalanej Królowej Rodzin. Do Maryi wyobrażonej przez XVIII-wiecznego malarza uciekają się Jej czciciele, szczególnie rodziny ufające Jej wstawiennictwu.
Miłośnicy przeszłości Torunia 26 lipca wzięli udział w „Spacerze z przewodnikiem”. Takie atrakcje dla chętnych organizuje od wielu lat Oddział Przewodnicki wraz z Kołem Przewodników PTTK w Toruniu. Odbywają się one zwykle w niedziele.
Niedziela warszawska
Na Jasną Górę przyszło w tym roku z Warszawy prawie 12 tys. pątników. Szli w 5 kolumnach pielgrzymkowych. Największa była 304. Warszawska Pielgrzymka Piesza, (5600).
Czy w czasie rządów PiS działa się krzywda właścicielce warszawskiego teatru Polonia, znanej aktorce Krystynie Jandzie? A gdzież tam, wprost przeciwnie – podkreśla poseł PiS Arkadiusz Czartoryski, były wicemarszałek Mazowsza.
Za tydzień koniec wakacji. Ale później też można aktywnie wypoczywać i poznać wiele interesujących miejsc. Pomocą w planowaniu takich wyjazdów po regionie będzie powstający właśnie Mazowiecki Szlak Tradycji.
Warszawiacy starszego pokolenia mogą się złapać na tym, że skądś ich nazwiska znają. I nie mylą się. W czasach PRL-u nazwy Rutkowskiego, Hibnera i Kniewskiego, komunistów, straconych dokładnie 90 lat temu, miały znane warszawskie ulice.
Niedziela wrocławska
35 lat temu wybuchała w Polsce rewolucja. Na wskroś polska, pokojowa, oparta na wartościach ewangelicznych. Rozpoczęła się od niezgody prostych, domagających się chleba robotników. Jednak bardzo szybko swym zasięgiem objęła 10 milionów osób ze wszystkich warstw społecznych.
Emerytowany Metropolita Kolonii, urodzony w 1933 r. we Wrocławiu, w dniach 13-18 sierpnia przebywał z wizytą na Dolnym Śląsku. W rezydencji biskupów wrocławskich przyjął go abp Józef Kupny.
Rano 26 sierpnia 1980 roku z VII Zajezdni MPK we Wrocławiu przy ul. Grabiszyńskiej nie wyjechały żadne autobusy. Tak zdecydowali pracownicy – strajk jako odpowiedź na wydarzenia na Wybrzeżu i wcześniejsze, na Lubelszczyźnie.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Tradycyjnie, w pierwszą niedzielę sierpnia w Górecku Kościelnym odbył się XX Festiwal Pieśni Maryjnej, który został zorganizowany dla Ludowych Zespołów Śpiewaczych, jakie wystąpiły z repertuarem pieśni maryjnych.
W dniach 1-14 sierpnia do tronu Jasnogórskiej Matki pielgrzymowała 33. Piesza Pielgrzymka Zamojsko-Lubaczowska. 13 dni rekolekcji w drodze, dni niezwykłych przeżyć, wędrówki w upale i znoju.
Z s. Darianą Katarzyną Jasińską ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny, która od 11 lat pracuje w Kenii w miejscowości Kithatu, położonej w górach pośród ludzi z plemienia Meru, o pracy misyjnej rozmawia Anna Maciukiewicz.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przypada główny odpust w naszej diecezji – Wniebowziętej Królowej Polski, Pani Cierpliwie Słuchającej z Rokitna.
„Być dobrym jak chleb, który dla wszystkich leży na stole”. Pod takim hasłem 12 września odbędzie się tegoroczna 33. Ogólnopolska Pielgrzymka Głuchych na Jasną Górę.
Odkąd Ziemie Zachodnie są w Polsce, czyli od 70 lat, życie konsekrowane jest obecne na Ziemi Lubuskiej. Już przed II wojną światową pracowały tu siostry elżbietanki, byli tu jezuici, cystersi.